İngiltere Merkez Bankası En Büyük Faiz Artışını Tartışıyor

ingiltere merkez bankasi en buyuk faiz artisini tartisiyor

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, ülkeleri merkez bankalarını faiz artışı kararına itiyor. İngiltere Merkez Bankası, son 33 yılın en büyük faiz artışı kararını tartışıyor.

İngiltere Merkez Bankası’na 75 Baz Puan Faiz Artışı Baskısı Artıyor

İngiltere Merkez Bankası bu hafta, yükselen enflasyona ve İngiliz varlıklarına olan güvenin zayıflamasına yanıt vermek amacıyla, son 33 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirip gerçekleştirmemeyi değerlendirecek.

Fiyatların Birleşik Krallık merkez bankasının yüzde 2 hedefinden beş kat daha hızlı artması ve poundun neredeyse her gün değer kaybetmesiyle İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey liderliğindeki politika yapıcılar parasal sıkılaştırmanın hızını artırma baskısını her geçen gün daha fazla hissediyor.

ingiltere merkez bankasi en buyuk faiz artisini tartisiyor 2

İngiltere Başbakanı Liz Truss, hane halkını yükselen enerji faturalarından korumaya yönelik hamlesi, ekonomiye bir teşvik dalgası ekleyerek analistlerin ve İngiltere Merkez Bankası’nın beklediği gerilemeyi yumuşatacak. ABD Merkez Bankası’nın (Fed), kilit faiz oranını İngiltere’deki borç verme maliyetlerinin ötesine geçirmesi ve potansiyel olarak sterlini daha da zayıflatmasının muhtemel olduğunu belirtelim.

BNP Paribas’ın Avrupa Baş Ekonomisti Paul Hollingsworth, müşterilerine yazdığı bir notta, “75 baz puanlık bir faiz artırımı için sunulan argümanlar, 50 baz puanlık bir artıştan daha ikna edici” dedi. Son olarak Bloomberg ekonomisi Dan Hanson, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı hakkında şu ifadeleri kullandı:

İngiltere Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık bir artış mümkün, ancak hükümetin acil durum enerji destek paketinin, önümüzdeki yıl daha düşük bir enflasyon zirvesi ve daha hızlı bir düşüş sağlayarak yürüyüş hızını artırma ihtiyacını azalttığını düşünüyorum.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
352.416,92 TL 1,82%
ethereumETH/TRY
24.739,82 TL 1,86%
tetherUSDT/TRY
18,26 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
18,22 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
4.894,72 TL 1,72%
binance-usdBUSD/TRY
18,35 TL 0,54%
xrpXRP/TRY
7,08 TL 1,47%
cardanoADA/TRY
8,24 TL 3,54%
solanaSOL/TRY
594,78 TL 0,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,06 TL 2,96%
Bağlantıyı kopyala