Düşüş Sonrası Bitcoin Madencilerinin Başı Kredilerle Dertte

Düşüş Sonrasi Bitcoin Madencilerinin Başi Kredilerle Dertte

Kripto paralarda son haftalarda yaşanan düşüş, iş modeli kripto olan şirketleri oldukça kötü etkiledi. Özellikle lending ve DeFi odaklı projeler operasyonlarında aksama yaşarken madencileri de zorlanmaya başladı. Özellikle Bitcoin madencileri, Bitcoin’in (BTC) son 1 ayda yüzde 30’un üzerinde değer kaybetmesi sonrası kredilerini ödeyemiyorlar.

Düşüş Sonrası Bitcoin Madencilerinin Başı Kredilerle Dertte

Bitcoin Madencileri Banka Kredilerini Ödemekte Zorlanıyor

Lider kripto Bitcoin‘deki (BTC) uzun süreli düşüş, Bitcoin madencilerinin de gelirlerinin doğru orantılı olarak düşmesine neden oldu. Ancak düşen sadece fiyattı. Madencilerin masrafları aynı kalırken (artan elektrik fiyatları da dahil edildiğinde masrafların da artığını söyleyebiliriz), ürettikleri Bitcoin’in fiyatı düştü. Bloomberg tarafından yayınlanan bir habere göre madenciler yaklaşık 4 milyar dolarlık kredi borçlarını geri ödemekte zorlanıyorlar.

Analistler piyasaların yukarı yönlü hızlı bir şekilde toparlanmaması durumunda ortaya çirkin bir tablonun çıkabileceğini belirtti.

Konu hakkında konuşan Galaxy Digital’in kredi başkanı Luka Jankovic, şu ifadelere yer verdi:

“Bitcoin madencileri genel olarak acı hissediyor. Birçok operasyon bu seviyelerde net IRR negatif oldu. Makine değerleri düştü ve hala değişken enerji fiyatları ve raf alanı için sınırlı arz ile birleşen fiyat keşif modunda”

Diğer taraftan küresel olarak madencilik faaliyetleri artmaya devam ediyor. Yakın zamanda İran artan elektrik kullanımları nedeniyle madencilerin kendi elektrik kaynaklarını kullanmaları gerektiğini söylemişti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
446.270,34 TL 4,00%
ethereumETH/TRY
34.532,30 TL 5,48%
tetherUSDT/TRY
17,96 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
5.965,15 TL 0,16%
usd-coinUSDC/TRY
17,98 TL 0,54%
xrpXRP/TRY
6,91 TL 2,33%
cardanoADA/TRY
9,81 TL 2,37%
binance-usdBUSD/TRY
18,02 TL 0,87%
solanaSOL/TRY
811,82 TL 7,97%
polkadotDOT/TRY
171,04 TL 0,90%
Bağlantıyı kopyala