Cardano’nun Kurucusundan Bitcoin ve Ethereum’a Eleştiri

cardanonun kurucusundan bitcoin ve ethereuma elestiri

Ethereum rakibi blockchain projelerinden Cardano‘nun kurucusu, Bitcoin‘in sınırlı programlanabilirliği nedeniyle geri kaldığını söyledi. Charles Hoskinson, UTXO modeliyle, Ethereum’un teknolojisinin de aşıldığını ifade etti.

Bir Twitter paylaşımı ile kripto piyasasının iki öncüsünü hedef alan Hoskinson, Cardano’nun sahip olduğu özellik hakkında daha detay veren bir açıklama yaptı. Hoskinson genişletilmiş UTXO (EUTXO) muhasebe modelini “bir sonraki mantıklı adım” olarak görüyor.

Şu anda DeFi alanında lider olan Ethereum, varlıkları dengeler olarak temsil eden hesap tabanlı modeli kullanıyor. Böylece kullanıcılar hesaplarının tamamını harcamak yerine kısmen kullanabiliyorlar. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin’in sınırlamalarına karşın UTXO yerine hesap tabanlı modeli açmıştı.

Cardano’nun Kurucusu Bitcoin ve Ethereum’dan Üstün Olduğu İddiasında

Hoskinson tarafından paylaşılan Sooraj adlı kullanıcıya ait bir Twitter ileti dizisinde, EUTXO mimarisinin Ethereum’un hesap tabanlı modelinden daha üstün olduğunu savunuyor.

cardanonun kurucusundan bitcoin ve ethereuma elestiri2

Cardano’nun çatı şirketi Input Output, her iki alanın en iyilerini EUTXO ile birleştirmek olduğunu öne sürüyor. Cardano geliştiricisi Charles Hoskinson şimdi, EUTXO ile 13 yıllık bilgi birikiminden ve testlerden yararlanmak istiyor.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
469.719,95 TL 0,38%
ethereumETH/TRY
32.237,82 TL 1,35%
tetherUSDT/TRY
15,58 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
15,61 TL 0,10%
binance-coinBNB/TRY
4.716,50 TL 0,57%
xrpXRP/TRY
6,75 TL 0,67%
cardanoADA/TRY
8,86 TL 0,75%
solanaSOL/TRY
879,12 TL 2,85%
binance-usdBUSD/TRY
15,56 TL 0,19%
polkadotDOT/TRY
167,61 TL 0,94%
Bağlantıyı kopyala