Bitcoin’in Düşmesiyle El Salvador Rezervi Yüzde 31 Azaldı

bitcoinin dusmesiyle el salvador rezervi yuzde 31 azaldi

El Salvador dünyanın Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülkesi olarak eleştiri almayı sürdürürken son düşüş ülkenin rezervlerini oldukça zor bir duruma düşürdü. Öyle ki yaşanan piyasa düşüş trendi ile Ülke, şu anda 60.3 milyon dolar değerinde olan varlıkları için 88.4 milyon dolar harcamış durumda.

bitcoinin dusmesiyle el salvador rezervi yuzde 31 azaldi2

Bitcoin’in Düşmesi El Salvador Rezervi için İyi Olmadı

Bitcoin (BTC) Kasım 2021 tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların üzerine çıktığından beri ivme bulmakta zorlanıyor. Kripto yatırımcıları düşüşten yakınırken, El Salvador da sert bir darbe aldı. Ülkenin Başkan’ı Nayib Bukele, çeşitli piyasa izlemeleri sırasında “düşüş satın aldığını” gururla ilan ederek, ülkenin Bitcoin edinme çabalarına öncülük etti.

Ülke bugüne kadar, birim başına ortalama 49.100 dolar fiyatla 1.801 Bitcoin‘e (BTC) yaklaşık 88.4 milyon dolar harcadı. Son zamanlardaki gerileme, ülkenin varlıklarının bugün 60.3 milyon dolara daha yakın olduğu ve kabaca yüzde 31.8’lik gerçekleşmemiş bir kayıp olduğu anlamına geliyor.

Son olarak El Salvador’un Bitcoin (BTC) alımları ise şu şekilde gerçekleşti:

El Salvador, varlığı bir para birimi olarak kabul ettikten kısa bir süre sonra 700 Bitcoin’e (BTC) başlangıçta yaklaşık 35 milyon dolar harcadı. Ekim ayında Bukele, ülkenin 59.000 dolar civarında bir piyasa fiyatından 420 Bitcoin daha aldığını duyurdu. Kasım ayının sonlarında, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktıktan kısa bir süre sonra, her biri yaklaşık 54.000 dolar karşılığında 100 BTC daha satın aldı.

El Salvador BTC almaya Aralık ayında da devam etti ve 2021’i rezervlerinde 1.391 BTC ile sonlandırdı. Geçtiğimiz Cumartesi, hükümet bugüne kadarki en düşük fiyatından 15 milyon dolara 410 Bitcoin ekledi

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
469.502,43 TL 0,92%
ethereumETH/TRY
31.351,60 TL 0,38%
tetherUSDT/TRY
15,83 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
4.803,54 TL 2,88%
xrpXRP/TRY
6,57 TL 0,34%
binance-usdBUSD/TRY
15,86 TL 0,62%
cardanoADA/TRY
8,39 TL 0,98%
solanaSOL/TRY
819,52 TL 0,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,37 TL 0,50%
Bağlantıyı kopyala