Bitcoin 700.000 Blok ile Yeni Bir Dönüm Noktasına Ulaştı

bitcoin 700.000

Lider kripto para birimi Bitcoin, 11 Eylül’de 700.000 blok ile yeni bir aşama kaydetti. Bu noktada, toplam arzının yüzde 89,58’i ihraç edilmiş durumdayken, dolaşımdaki toplam arz ise şu anda 18.812 milyon seviyesinde.

Bitcoin ağının 600.000. bloğunu 19 Ekim 2019’da gerçekleştirmişti. Böylece ağı bir başka dönüm noktasına ulaşması 693 gün sürmüş oldu.

O tarihlerde, Bitcoin fiyatı CoinMarketCap verilerine göre 7.960 dolardan işlem görüyordu. Şu an ise haberimizin yazımı itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre öncü kripto para birimi, 600.000’inci bloğun kaydedildiği günden itibaren yüzde 463 artışla 45.034 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ana ağında ortalama her bir blok ortalama olarak 10 dakikada üretilir, ancak bir bloğun tam olarak ne kadar sürede üretileceğini bilmek imkansızdır. Bloğun üretim süresi madencilerin yaptığı işlem ile ters orantılıdır.

Konu ile alakalı örnek vermek gerekirse kısa bir süre önce Çin’in madenciler üzerine baskı kurması madenciler kapatılmış ve Bitcoin’in tüm tarihindeki en büyük negatif zorluk ayarlamasından önce bir blok üretmek için gereken ortalama süre yaklaşık 13 dakikaya kadar yükselmişti

Şimdiye kadar en uzun süren blok (679.786. blok) üretim süresi ise yaklaşık 122 dakika kadar sürmüştür.

Bitcoin Blockchain

Peki Daha Kaç Blok Kaldı?

Her ne kadar blok sayıları ilgiyle takip edilse de, Bitcoin’in toplam arzı sadece 21 milyon adet ile sınırlıyken, Bitcoin ağında üretilebilecek maksimum blok sayısı yoktur.

Son madencilik ödülünün yaklaşık olarak 2140 yılında gerçekleşmesi beklenirken, tüm Bitcoin’ler çıkarıldıktan sonra bile zincir çalışmaya devam edecek. Şayet madenciler, işlemleri onaylamak ve ücret almak için zincire daha fazla blok eklemeye devam edecek.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 382.517,34 TL 1,97%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.493,89 TL 4,17%
cardano
Cardano (ADA) 20,54 TL 1,68%
tether
Tether (USDT) 8,54 TL 0,04%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.435,31 TL 1,88%
solana
Solana (SOL) 1.511,52 TL 1,04%
xrp
XRP (XRP) 9,04 TL 1,59%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,04 TL 2,85%
polkadot
Polkadot (DOT) 244,30 TL 6,41%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,45 TL 0,09%
Copy link
Powered by Social Snap