Bitcoin Madencilik Zorluğunda Artış Yaşandı

bitcoin madencisi kari madencilik zorlugundaki artislara ragmen yuksek

Madencilerin yeni bitcoin blokları bulup ödül kazanmalarının ne kadar zor olduğunu anlatan, Bitcoin madencilik zorluğu, iki hafta önceki yüzde 13’lük düşüşten sonra küçük bir sıçrama yaşadı.

İki haftada bir yapılan madencilik zorluğu ayarlaması, çok sayıda madencilik sahasına göre blok 699551 yüzde 4,5’lik bir artış kaydetti. “Zorluk”, bitcoin madenciliği için gereken kaynak miktarının göreceli ölçüsünü ifade ediyor. Bu ölçüm, belirli bir zamanda ağ tarafından tüketilen güç miktarına bağlı olarak yukarı veya aşağı olacak şekilde ayarlanıyor.

Bitcoin’in protokolü, yeni blokların istikrarlı bir hızda çıkarıldığından emin olmak için zorluk seviyesini her 2.016 blokta veya her iki haftada bir ayarlıyor.

Madencilik zorluğu, madenciliğe ayrılmış büyük miktarlardaki mevcut bilgi işlem kaynaklarının yanı sıra madenciler arasında yeni bloklar bulmak için daha fazla rekabet tarafından yönlendiriliyor. Bu durum Bitcoin madenciliğini daha maliyetli hale geliyor. Bununla birlikte, madencilere ve madencilik havuzu operatörlerine göre, Bitcoin’in son boğa koşusu artan maliyetleri dengeledi. Bitcoin madenciliğini oldukça karlı hale getirdi.

Prag merkezli Bitcoin madenciliği şirketi Slush Pool’da araştırmacı Daniel Frumkin, “Fiyat zorluktan daha hızlı artıyor” dedi.

Frumkin, “BTC bazında gelir düşse de fiyattaki madencilik gelirinin sabit kaldığı anlamına geliyor” diye ekledi. 

bitcoin madencilik zorlugunda artis yasandi 2

Bitcoin’in fiyatı, Çin’in Temmuz ayı sonlarında kripto ticareti ve madenciliği üzerindeki baskısından kurtulmuş gibi görünüyordu. CoinDesk 20 fiyat endeksine göre, 20 Temmuz’da 30.000 doların altına düştükten sonra geçen hafta tekrar 50.000 doları geçti.

Bitcoin’in son boğa koşusunun yanı sıra rekor gelir marjı, kısmen Çin Devlet Konseyi’nin yerel makamlara Mayıs ayında kripto varlık madenciliği sitelerini kapatma emri vermesinden kaynaklanıyor. Bu kapatma, Çin’de yaklaşık bir milyon madencilik makinesinin kullanımdan kaldırılmasıyla sonuçlandı. Ancak, yeni bloklar bulmak için rekabet eden madencilerin alanı aniden daraldıkça, Çin dışında çevrim içi kalabilen madenciler kendilerini çok daha başarılı ve karlı buldular.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 401.405,87 TL 1,37%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.092,13 TL 4,99%
cardano
Cardano (ADA) 20,01 TL 3,73%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,29%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.475,57 TL 3,70%
xrp
XRP (XRP) 9,04 TL 3,38%
solana
Solana (SOL) 1.212,85 TL 7,91%
polkadot
Polkadot (DOT) 286,26 TL 3,43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,05 TL 0,27%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,00%
Copy link
Powered by Social Snap