BAE, CBDC Stratejisi: 2024 Ortasında Tamamlayacak

urdun cbdc

Birçok ülke merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile yakından ilgileniyor. Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankasının yaptığı duyuruya göre, merkez bankası dijital para birimi stratejisinin ilk aşamasını 2024 ortalarında tamamlamayı bekliyor. Bu, toptan ve perakende bir CBDC için kavram kanıtlama çalışmalarını içeriyor.

BAE, CBDC Stratejisini İlk Aşamasını 2024 Ortasında Tamamlayacak

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (CBUAE), sırasıyla altyapı ve teknoloji sağlayıcıları olarak bölgeden bir bulut platformu olan G42 Cloud ve New York merkezli blockchain şirketi R3 ile bir anlaşma yaptığını da açıkladı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre; CBUAE’nin CBDC’sinin (Dijital Dirhem) ilk aşamasının önümüzdeki 12 ila 15 ay içinde tamamlanması bekleniyor ve üç ana sütun içerecek.

62ceda9a4e3fe10efc9d77c9

Öte yandan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile Hong Kong, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland merkez bankaları arasında sınır ötesi ödemeleri ve çoklu ödemeleri incelemek için bir iş birliği olan devam eden mBridge projesinin lansmanıdır.

Son olarak belirtmek gerekirse Hindistan ile ikili bir CBDC köprüsü için kavram kanıtı çalışması ve üçüncüsü, planları ilk olarak geçen ay duyurulan yerel bir toptan ve perakende CBDC için kavram kanıtı çalışması olarak karşımıza çıkıyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
545.737,63 TL 3,19%
ethereumETH/TRY
37.612,52 TL 2,31%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.190,55 TL 2,18%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
10,20 TL 0,78%
cardanoADA/TRY
7,53 TL 2,31%
staked-etherSTETH/TRY
37.597,01 TL 2,28%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 2,53%
matic-networkMATIC/TRY
17,86 TL 3,05%
Bağlantıyı kopyala