Avrupa Birliği Kara Para Aklamada NFT’lere Odaklanıyor

avrupa birligi kara para aklamada nftlere odaklaniyor

Blockchain tabanlı teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte hükümetler bu teknolojilerle gerçekleşen kara para aklamayı önlemek için yeni girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Avrupa Birliği geçtiğimiz aylarda kripto para birimleri konusunda genel bir çerçeve metni üzerinde anlaşma sağlamıştı. Avrupa Parlamentosu’ndaki politika yapıcıları, NFT platformları ya da NFT’lerle yapılacak olan kara para aklamalarını da ön plana çıkarmak istiyor.

Avrupa Birliği Cephesinden Yeni Bir NFT Hamlesi

Avrupa Parlamentosu’ndaki politika yapıcılar, NFT platformlarının ya da NFT’lerle ilgili hizmet sağlayan diğer şirketlerin düzenleme kapsamında olduğunu vurgulamak adına bir Avrupa Birliği kara para aklama yasa tasarısının metninde bir değişiklik yapılmasını görüşüyor. Yetkililer bu konuda değişikliklerin metne eklenmesi için müzakere etmeye başladı.

avrupa birligi kara para aklamada nftlere odaklaniyor 2

Yeni değişiklikler, Avrupa Birliği’nin standart belirleyen kripto kural kitabının, onları açıkça dışarıda bırakan Kripto Varlık Piyasaları düzenlemesinin kapsamından farklı olduğunu belirtmemizde yarar var.

Bu noktada politika yapıcılar, gelecek ay nihai bir olamadan geçmesi beklenen MiCA çerçevesi, birliğe üye olan 27 ulustan oluşan blokta kripto düzenlemesinin temellerini atıyor. Tasarıda NFT platformlarını kapsam altına alınmamış olsa da yapılacak olan değişiklikle birlikte NFT’lerin de bu kapsam altına alınması bekleniyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
528.129,31 TL 1,33%
ethereumETH/TRY
33.527,49 TL 0,46%
tetherUSDT/TRY
19,18 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
6.200,68 TL 0,95%
usd-coinUSDC/TRY
19,18 TL 0,15%
xrpXRP/TRY
8,83 TL 8,62%
cardanoADA/TRY
6,88 TL 0,18%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 0,75%
staked-etherSTETH/TRY
33.452,57 TL 0,58%
matic-networkMATIC/TRY
20,95 TL 0,36%
Bağlantıyı kopyala