ABD Başkanı Biden’ın 2022 Bütçesinin İçerisinde Kripto Para Regülasyonları Yer Alıyor

joe biden

Joe Biden’ın 2022 bütçesinin içerisinde, önerilen kripto para düzenlemeleri de yer alıyor.

Yayınlanan belgeye göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2022 bütçe teklifi, kripto para düzenlemelerini de içeriyor.

Biden yönetimi tarafından ilk olarak Cuma günü yayınlanan bütçe, Hazine Bakanlığı’na, İç Gelir İdaresi’ne (IRS) veya diğer Hazine alt departmanlarına ne tür bilgiler rapor etmeleri gerektiği konusunda ek gereklilikler verecek iki teklif içeriyor.

Beyaz Saray bütçesi içerisinde bahsedilen ilk teklif “komisyoncu bilgilendirmesini kripto varlıklarına göre genişleyecektir” şeklinde.

Hazine Bakanlığı ise komisyoncular tarafından yapılacak olan bilgilendirmenin kapsamının genişletileceğini ifade etti.

Belgede şu ifadeler yer aldı.

“Teklif, ABD kripto para borsaları ve cüzdan sağlayıcıları gibi kuruluşlar da dahil olmak üzere komisyoncuların bu kuruluşlar tarafından bir hesapta tutulan kripto varlıkları ile ilgili rapor verirken belirli pasif varlıklar ve önemli yabancı sahipleriyle ilgili bilgileri rapor etmelerini gerektirecektir.”

Pasif kuruluşlardaki brüt gelirler, satışlar ve “önemli yabancı sahipler” bu raporlara dahil edilecektir.

Belgeye göre teklif, 31 Aralık 2022’den sonra yapılan iadeler için yürürlüğe girecek.

“Kripto varlıkları kullanılarak vergi kaçakçılığı yapılması hala büyüyen bir sorundur. Hazine Bakanlığı belgesi, teklifin açıklaması olarak, sektör tamamen dijital olduğu için, vergi mükellefleri Amerika Birleşik Devletleri’nden ayrılmadan, denizaşırı kripto borsaları ve cüzdan sağlayıcıları işe işlem yapabilirler.”

Vergi uyumu doğrultusunda  “kapsamlı bir finansal hesap raporlaması” yapısı sunmaya yönelik ikinci teklif, finansal kurumların, 600 $’lık bir minimum eşiğin üzerindeki farklı transfer türlerine ilişkin bir dökümle kullanıcı hesaplarına ilişkin verileri raporlamasını gerektirecektir. Buna kripto borsaları ve saklama hizmetleri de dahil olacak.

Ayrıca, vergi mükelleflerinin bir komisyoncudan kripto varlıkları satın aldığı ve ardından kripto varlıklarını başka bir komisyoncuya aktardığı ve adil piyasa değeri 10.000 $ ‘dan fazla olan işlemlerde kripto varlıkları alan işletmelerin bunu rapor etmesi durumunda raporlama gereklilikleri de geçerli olacaktır.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 365.884,56 TL 3,28%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.400,54 TL 5,14%
tether
Tether (USDT) 8,68 TL 0,31%
cardano
Cardano (ADA) 18,24 TL 2,45%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.127,88 TL 3,82%
xrp
XRP (XRP) 8,04 TL 3,15%
solana
Solana (SOL) 1.127,15 TL 9,40%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,68 TL 0,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,64 TL 5,73%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,82 TL 1,56%
Copy link
Powered by Social Snap