Aave Kurucusundan 1,15 Milyon Dolarlık NFT: Yield

Stani Kulechov

Aave kurucusu Stani Kulechov, anonim bir yatırımcıya 1,15 milyon dolar değerinde NFT (Yield) satışı gerçekleştirdi.

Ancak Aave kurucusu Stani Kulechov tarafından özellikle hazırlanan Yield sadece 1.15 milyon dolar değerinde 350 ETH karşılığında satılan bir NFT eserinden daha fazlası. Bu sadece kısa bir video değil. Aynı zamanda bir sosyal deney.

Öyle ki sanat eseri bilgilerine göre, NFT‘nin alıcısı bir ikilemle karşı karşıya. Teklif sahibi ya NFT’yi elinde tutacak ve değerinin yükselip yükselmediğini görmek için bekleyecek yada 31 Ekim’e kadar Kulechov’a eseri iade edip belirtilen fonlarını geri alacak(NFT değerinin %10’u veya 10 ETH (yaklaşık 33.000 dolar).

Kulechov, konuyla alakalı yaptığı bir konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

“Fikir, müzayedeyi kazananın sanat eserinin iade edip etmeyeceğini ve sanat eserine gerçekte yapılan işlemden daha fazla değer verip vermeyeceğini denemekti. Çok büyüleyici.”

yield nft

1.15 Milyon Dolarlık Deney ve NFT

NFT, genişleyen, ekranı dolduran ve sonra büzüşen “Yield” kelimesinin balon temalı harflerini gösteren bir video içeriyor. Arka planda Kulechov’un gümüş versiyonları ise detaylari süslüyor. Sanat eseri (ve aynı zamanda sosyal deney), Aave gibi borç verme protokolleri yoluyla kazanılan bir varlığı temsil ediyor.

Sanat eseri, SuperRare’de 48 eseri bulunan bir NFT sanatçısı olan Sven Eberwein tarafından yaratıldı. İhale bir gün sürdü ve Fortune’un geçen ay 1,3 milyon dolara NFT olarak satılan kripto kapağını tasarlayan NFT sanatçısı pplpleasr’ın tekliflerini deiçeriyordu.

Kulechov ek olarak, insanların ikincil piyasalarda işlem yapıp yapmayacağını ve orada nasıl fiyatlandırılacağını görmekten heyecan duyduğunu ekledi.

“Aslında bu bir NFT, bir sanat eseri ve sadece ilginç bir deney.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 379.355,83 TL 3,63%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.296,59 TL 7,03%
cardano
Cardano (ADA) 19,87 TL 7,38%
tether
Tether (USDT) 8,42 TL 0,40%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.384,00 TL 5,24%
solana
Solana (SOL) 1.464,02 TL 9,99%
xrp
XRP (XRP) 8,96 TL 3,80%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,03 TL 5,91%
polkadot
Polkadot (DOT) 241,42 TL 6,14%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,42 TL 0,83%
Copy link
Powered by Social Snap