Türkiye’de ve Dünyada Haftanın Trend Coinleri – 7 – 13 Mayıs

turkiyede ve dunyada haftanin trend coinleri 7 13 mayis 1

Kripto para piyasasında derin bir düşüş söz konusu. Fed’in faiz artırım kararını açıklamasından kısa bir süre sonra yükselişe geçen piyasanın yükselişi uzun sürmedi ve düşüş başladı. Bitcoin’in başı çektiği kripto paralarda birçok coin ekside. CoinGecko da 7 – 13 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’de ve dünyada öne çıkan coinleri bir araya getirdi. Öne çıkan kripto paraların tepesinde Terra var.

Türkiye’de Haftanın Trend Coinleri! 7 – 13 Mayıs

Başta da söylediğimiz gibi kripto piyasasının en önemli konusu Terra Blockchain ağında yaşananlar. Terra’nın hem stablecoin’i UST hem de kripto para birimi LUNA, büyük değer kayıpları yaşadı. Durum böyle olunca, bu ilgi pozitif olmasa da, Türkiye’de öne çıkan kripto para birimleri arasında Terra başı çekti. Terra’nın LUNA‘sı şimdilerde yüzde 100’lük değer kaybıyla adından söz ettiriyor. Binance borsasında işilemlerin durdurulduğu LUNA’nın akıbeti belirsiz. Aslında 1 dolara sabit olması gereken algoritmik stablecoin UST de 0.14 dolar.

Listenin ikinci sırasında, aslında uzun zamandır listeden düşmeyen, Green Satoshi Token (GST) var. Son 24 saatte yüzde 26.8 oranında yükselen GST’nin haftalık değer kaybı ise yüzde 45.6 seviyesinde. GST, haberin yazımı itibariyle 2.90 dolardan işlem görüyor.

Step App (FITFI) ise listede üçüncü. Piyasa değeri açısından 310’uncu sırada olan FITFI, son 24 saatte yüzde 191 oranında değer kazandı. Haftalıkta ise değer kaybı yüzde 58’den fazla olarak görülüyor. Haberin yazımı itibariyle GST’nin 0.28 dolardan işlem gördüğünü de söyleyelim.

Listenin dördüncü sırasında ise yeni bir isim var; Luffy. LUFFY, son 24 saatte yüzde 21.9, son 7 günde ise yüzde 1.5 değer kazandı. Haberin yazımı itibariyle 0.000000000738068 dolardan işlem gören LUFFY, en değerli kripto paralar listesinde 439’uncu sırada.

Son sırada ise Bitcoin var. Geçen hafta boyunca Türkiye’de trend olan kripto paralar arasında Bitcoin de bulunuyor. Piyasa değeri açısından lider kripto para birimi olan Bitcoin, Kasım 2021’deki ATH’sinden şimdilerde yüzde 56 oranında uzakta. Haftalıkta yüzde 16.9 değer kaybı yaşayan BTC, son 24 saatte yüzde 8.6 değerlendi. Haberin yazımı sırasında ise 30.414 dolardan işlem görüyor.

Şimdi gelelim dünyada olup bitenlere.

turkiyede ve dunyada haftanin trend coinleri 7 13 mayis 2

Dünyada Haftanın Trend Coinleri! 7 – 13 Mayıs

CoinGecko’nun listesinde, dünyada da trend olan coinlerin ilk iki sırasında LUNA ve UST var. Üçüncü sıradaki isim ise Step App (FITFI).

Tether ve Solana, listenin dördüncü ve beşinci sırasında konumlanıyor.

UST stablecoin’inin yüzde 80’den fazla değer kaybı yaşaması diğer stablecoin’lerde de bazı olumsuzlara neden oldu. Tether’in USDT’si dün az da olsa 1 doların altına indi. Ancak Tether tarafından yapılan açıklama yatırımcıların içine su serpti. Tether CTO’su Paolo Ardoino, yatırımcıların Tether’i 1 dolar karşılığında satmaya devam edebileceklerini söyledi. Şimdilerde USDT, yine olması gerektiği gibi 1 dolara sabit.

Solana tarafına baktığımızda da işler aslında piyasanın geneli gibi gitti.

Son 24 saatte yüzde 16.8 değerlenen SOL, son 7 günde ise yüzde 39.2 değer kaybetti. SOL, 51.4 dolardan işlem görüyor ve en değerli kripto paralar listesinde 8’inci sırada.

Piyasa bu haldeyken, belirsizlik de devam ediyor. Önümüzdeki haftanın öne çıkan kripto para birimleri neler olacak, şimdiden merak konusu.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
474.902,23 TL 1,78%
ethereumETH/TRY
32.657,70 TL 3,42%
tetherUSDT/TRY
15,56 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
15,58 TL 0,08%
binance-coinBNB/TRY
4.785,59 TL 3,08%
xrpXRP/TRY
6,84 TL 3,70%
cardanoADA/TRY
9,04 TL 3,96%
solanaSOL/TRY
888,15 TL 4,91%
binance-usdBUSD/TRY
15,59 TL 0,12%
polkadotDOT/TRY
172,43 TL 3,46%
Bağlantıyı kopyala