Rusya’nın Ermitaj Müzesi, Önde Gelen Sanat Eserlerinin Dijital Kopyalarını NFT Olarak Satacak

rusyanin hermitage muzesi onde gelen sanat eserlerinin dijital kopyalarini nft olarak satacak

Rusya’nın Ermitaj müzesi, Binance’in NFT platformunda da Vinci, Giorgione, Kandinsky, van Gogh ve Monet’in çalışmalarının dijital kopyalarını satacak.

Müzeden yapılan bir basın açıklamasında, dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından biri olan Ermitaj, en ünlü başyapıtlarından beşinin sanal kopyalarını Ağustos ayında Binance NFT pazar yerinde açık artırmaya çıkaracağını söyledi.

Kurum, eserlerin dijital kopyalarının satışa çıkacağı tarihe ilişkin net bir tarih vermedi. Ancak çıkacak eserler şu şekilde: Leonardo da Vinci’nin Madonna Litta’sı, Giorgione’nun Judith’i, Vincent Van Gogh’un Lilac Bush’ı, Wassily Kandinsky’nin Composition VI’i ve Claude Monet’in Corner of the Garden at Montgeron’u.

Yapılan açıklamada, NFT’lerin müzenin Ermitaj koleksiyonunun daha iyi kullanılabilirliğini sağlamasına” yardımcı olacağı ve “sanat koleksiyonunda dijitalleşmenin önemini” göstereceği ifadeleri yer aldı. 

Her NFT, biri Ermitaj’ın elinde olacak ve diğeri alıcıya verilecek iki kopya halinde basılacak. NFT’lerin meta verileri, Ermitaj Direktörü Mikhail Piotrovsky’nin imzasını, imza zamanını ve Ermitaj’da imzalandığı bilgisini içerek. Piotrovsky yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”NFT, lüks şeyleri daha erişilebilir, ancak aynı zamanda özel kılıyor. Yeni denemelerimizi bu yeni teknolojilere dayandıracağız.”

Duyuruda, token’ların mevcut Rus düzenlemelerine uygun olarak basılması için Rus hukuk firması LFCS ile görüşüldüğü belirtildi.

Binance NFT’nin başkanı Helen Hai yaptığı açıklamada, Hermitage’ın yeni gelişen NFT pazarına katılımının “paha biçilemez” olduğunu ve diğer müzeler için bir örnek oluşturduğunu söyledi. Hai, “Yakında, blokzinciri teknolojisi ve sanatının bu birliğini geliştiren daha fazla proje göreceğiz” dedi.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 394.709,57 TL 3,38%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.371,74 TL 2,13%
cardano
Cardano (ADA) 19,98 TL 3,01%
tether
Tether (USDT) 8,46 TL 0,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.429,42 TL 0,96%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 0,03%
solana
Solana (SOL) 1.237,06 TL 15,27%
polkadot
Polkadot (DOT) 311,57 TL 2,75%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,02 TL 0,09%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,46 TL 0,06%
Copy link
Powered by Social Snap