Rusya Merkez Bankası, Yerli Bankaları Uyardı

rusya merkez bankasi yerli bankalari uyardi

Son günlerde Rusya, kripto para dünyasına dair devlet düzeyinde açıklamalarla gündeme geliyor. Daha önce Rus Duması ve Kremlin sözcüsü tarafından yapılan açıklamaları sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de Rusya Merkez Bankası cephesinden bir uyarı geldi.

Banka tarafından yapılan resmi açıklamada, ülkenin yerli bankalarına bir uyarı var.

Rusya Merkez Bankası, Kripto Borsa İşlemleriyle İlgili Uyarı Yaptı

Kripto endüstrisiyle ilgili yapılan açıklamalara Rusya Merkez Bankası da dahil oldu. Resmi açıklamada, merkez bankası, internet tabanlı ‘gölge ekonomiler’ ile ilgili işletmelerin ortadan kaldırılması gerekliliğine dikkat çekti.

Bankanın, kripto para borsalarını, çevrim içi kumarhaneler ve piyangolarla aynı grupta toplamış olması da dikkat çekti. Yerel bankalara ve e-ödeme operatörlerine uyarıda bulunan merkez bankası, kripto para borsaları gibi yasadışı ticari faaliyetlere ait tüm hesapları tanımlamaları gerektiği çağrısında bulundu.

Ayrıca yerel finans kurumları, ‘gölge ekonomi’ bağlantılı olarak işaretlenen hesaplarla ilgili de uyarıldı. Açıklamaya göre, bu hesapların işlemlerinin bloke edilmesi ve hizmetlerinin tamamen durdurulması gerekiyor.

rusya merkez bankasi yerli bankalari uyardi 2

Merkez bankası, bankalara, şüpheli ‘gölge ekonomi’ işlemleri ile iyi niyetli, eşler arası ticari işlemler arasındaki farkı göstermek adına bir protokol listesi de gönderdi.

Bu hamleyle birlikte merkez bankası, hükümete yakın iş dünyası ile kripto para politikası konusunda çıkmaza girdi. Merkez bankası, daha önce de kripto para yasağı için çağrılar yapmıştı. Ancak bu çağrılar, Maliye Bakanlığı ve diğer hükümet organları tarafından kabul görmedi.

Diğer tarafından kripto madenciliği de Rusya’da gelişmeye devam ediyor. Büyük işletmeler hala tokenleştirme adına baskılar yapıyor. Ek olarak, ülkenin en büyük bankalarından biri olan Sberbank, Rusya Merkez Bankası tarafından baskılanmaya çalışılmasına rağmen, bir stablecoin piyasaya sürdü.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 380.458,76 TL 4,59%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.826,31 TL 8,07%
cardano
Cardano (ADA) 19,69 TL 10,95%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,22%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.276,56 TL 7,34%
xrp
XRP (XRP) 8,72 TL 10,07%
solana
Solana (SOL) 1.288,43 TL 15,54%
polkadot
Polkadot (DOT) 276,06 TL 16,68%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,11%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,95 TL 10,70%
Copy link
Powered by Social Snap