Revolut’un Veri İhlali Binlerce Kullanıcıyı Etkiledi

revolutun veri ihlali binlerce kullaniciyi etkiledi

Dijital banka uygulaması Revolut, geçtiğimiz hafta Litvanya makamlarını, kimlik avı yoluyla veritabanına erişim sağlandığı bir olay hakkında bilgilendirme yapmıştı. Revolut üzerinde yaşanan bu saldırıda 50.000 kullanıcının etkilenmiş olabileceği belirtiliyor.

Revolut Saldırısı 50.000 Kullanıcıyı Etkiledi

Kullanıcılarına sunduğu hizmetler arasında kripto ticaretinin de olduğu dijital banka Revolut, 50.000’den fazla müşterisinin verilerine erişim sağlanabileceği bir ihlal yaşadı. Şirket tarafından geçtiğimiz hafta Litvanya Devlet Veri Koruma Müfettişliği’ne (VDAI) veri tabanına erişimin kimlik avı yoluyla elde edildiğinin belirtildiği bir saldırı olayı hakkında açıklama yapılmıştı.

revolutun veri ihlali binlerce kullaniciyi etkiledi 2

Avrupa Ekonomik Alanı sınırları içinde 20.687 kullanıcının bulunduğu toplamda 50.150 kullanıcının etkilendiği düşünülen saldırıda bu kullanıcıların isimleri, adresleri ve e-posta adresleri gibi özel bilgileri elde edilmiş olabilir. Revolut tarafından yapılan açıklamada, söz konusu saldırıdan etkilenen kullanıcılarının sayısının, toplam müşterilerinin yüzde 0.16’sını oluşturduğunu belirtti.

Konu hakkında açıklama yapan bir Revolut sözcüsü, “Etkisini etkili bir şekilde sınırlamak için saldırıyı hemen tespit ettik ve izole ettik. Gerçekleşen saldırı sonrasında etkilenen müşterilerimizle iletişime geçtik.” dedi. Revolut’un dünya genelinde 20 milyonun üzerinde müşterisi bulunuyor ve platform üzerinde yaklaşık 80 adet kripto varlık yer alıyor. Son olarak Revolut’un 2020 yılında açıkladığı 300 milyon dolarlık gelirin yaklaşık yüzde 10’unu kripto ticareti oluşturuyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
376.342,00 TL 1,36%
ethereumETH/TRY
25.109,47 TL 0,48%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.466,53 TL 0,14%
usd-coinUSDC/TRY
18,57 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
9,13 TL 2,85%
binance-usdBUSD/TRY
18,63 TL 0,28%
cardanoADA/TRY
8,01 TL 0,45%
solanaSOL/TRY
629,31 TL 0,49%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 0,24%
Bağlantıyı kopyala