Pakistan, Kripto Para Kullanımını Yasaklamayı Öneriyor

pakistan kripto para kullanimini yasaklamaya karar verdi

Her ne kadar kripto para birimleri birçok ülkede benimsenmeye başlamış olsa da bazı ülkeler kripto para birimlerine olumlu bakmıyor. Bu ülkeler arasında Pakistan da yer alıyor. Pakistan Devlet Bankası (SBP) ve federal hükümet, Sindh Yüksek Mahkemesine (SHC) sunulan bir rapora göre, tüm kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamaya karar verdi.

Biraz geçmişe gidecek olursak, Pakistan Devlet Bankası (SBP), Nisan 2018’de Bankacılık Politikası ve Düzenleme Departmanı tarafından yayımlanan bir genelgeyle kripto para alımını ve satımını yasaklamıştı. Ancak, bu yasağa rağmen kripto para birimleri ülkedeki popülerliğini sürdürmeye devam etti.

Pakistan Kripto Para Birimlerini Yasaklayacak mı?

Pakistan Devlet Bankası (SBP), dijital para birimleriyle ilgili bir davaya bakan Sindh Yüksek Mahkemesine (SHC) bir rapor sundu. Sunulan raporda; Pakistan Devlet Bankası SHC’yi sadece kripto para birimlerini yasaklamaya değil, aynı zamanda kripto borsalarına karşı cezalar uygulamaya da çağırdı.

Son olarak Pakistan Devlet Bankası Başkan Yardımcısı Sima Kamil konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Pakistan’da kripto para biriminin tek kullanımı, insanların kısa vadeli sermaye kazançları amacıyla bu tür paralara yatırım yapıyor. Bu, değerli döviz kaçışının yanı sıra ülkeden yasadışı fonların transferine neden olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, komite kripto para birimlerini yasaklamalı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 490.947,68 TL 0,93%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.470,37 TL 0,43%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,58%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.088,58 TL 2,71%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,47%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 2,09%
solana
Solana (SOL) 1.246,38 TL 1,47%
xrp
XRP (XRP) 8,19 TL 0,67%
terra-luna
Terra (LUNA) 839,65 TL 4,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 245,93 TL 2,48%
Bağlantıyı kopyala