Madencilik Şirketleri Tedarik Sorunlarından Şikayetçi

madencilik sirketleri tedarik sorunlarindan sikayetci 1

ABD merkezli Bitcoin madencilik şirketleri, küresel tedarik zinciri krizinin ortasında Çin’den sipariş edilen ekipmanlarında gecikmeler yaşıyor. Kuzey Amerika’da listelenen Riot Blockchain, Bitfarms ve Marathon Digital dahil olmak üzere birçok büyük Bitcoin madencilik şirketleri durumdan şikayetçi.

Şirketler son iki aydır devam eden küresel lojistik sorunu nedeniyle son üretim güncellemelerinde sevkiyat kesintisi sebebiyle sorunlar yaşadığını belirtiyor.

madencilik sirketleri tedarik sorunlarindan sikayetci

Birçok Madencilik Şirketi Tedarik Zinciri Konusunda Açıklama Yaptı

Teksas merkezli Riot Blockchain, Ekim ayı başlarında, Eylül ayı sonu itibariyle faaliyet gösteren madencilik filosunda yaklaşık 25.646 madenci olduğunu açıkladı. Eylül ayı sonlarında 2.000 adet Bitmain’in AntMiner S19J Pro’sunun sevk edildiğini ve Ekim ayı başlarında Bitmain’in Malezya’daki fabrikasından 4.000 adet daha sevk edilmesinin planlandığını söyledi. 

Ancak Riot’un Çarşamba günkü güncellemesine göre, konuşlandırılmış madencilik filosu Ekim ayında yalnızca 1.624 birim artmış durumda. Şimdi ise önceki satın alma siparişleri kapsamındaki 11.500 adet AntMiner S19J Pro’nun Kasım ayında Teksas tesisine gönderilmesinin beklendiğini söyledi. Ancak bekleyen tutarlardan kaçının bu ayın sonuna kadar teslim edilebileceği tam olarak bilinmiyor.

Diğer taraftan Kanada merkezli Bitfarms ise Eylül ayından beri sevkiyat kesintisi yaşıyor. Başlangıçta Eylül’den Aralık’a kadar 7.230 adet Bitmain’in AntMiner S19J Pro alması planlanmıştı. 2.200 adetlik ilk partinin Eylül ayı sonuna kadar ulaşması gerekiyordu, ancak sadece 540 adet teslim alındığı açıklandı. 

Bitfarms, Ekim ayı başlarında yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Tedarik zinciri ve nakliye gecikmeleri nedeniyle, başlangıçta Eylül teslimatı için planlanan diğer 1.660 Bitmain S19j Pro madencisi yolda ve Ekim ayında teslim alınması bekleniyor.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 702.345,80 TL 6,60%
ethereum
Ethereum (ETH) 60.422,76 TL 9,27%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.044,72 TL 6,81%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,18%
solana
Solana (SOL) 2.784,39 TL 10,24%
cardano
Cardano (ADA) 20,14 TL 11,75%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 1,09%
xrp
XRP (XRP) 11,47 TL 7,95%
polkadot
Polkadot (DOT) 396,56 TL 9,16%
terra-luna
Terra (LUNA) 937,13 TL 7,26%
Bağlantıyı kopyala