Kuzey Vancouver, Bitcoin ile Isıtılan İlk Şehir Olacak

kuzey vancouver bitcoin ile isitilan ilk sehir olacak 1

Bitcoin fiyatı yükseldikçe, Bitcoin hash oranı da doğal olarak artıyor. Dünyanın dört bir yanındaki madencilik bilgisayarları daha da güçleniyor ve aynı zamanda inanılmaz bir ısı ortaya çıkarıyor.

Yeşil enerjili Bitcoin madencisi MintGreen gibi girişimci yeni nesil madenciler, yerel bir bira fabrikasına ve bir deniz tuzu damıtım tesisine yaptıkları ısı satışlarıyla atık yeniden kullanım alanına zaten liderlik ediyor.

kuzey vancouver bitcoin ile isitilan ilk sehir olacak

MintGreen’in Bitcoin ile Vancouver’ı Isıtma Planı

Diğer madenciler, sera operasyonlarına (çiçek ve sebze yetiştirme), ev ısıtmasına ve jakuzilere güç sağlamak için aşırı ısıyı kullanıyorlar.

Şimdi ise MintGreen, ticari ve konut binalarını ısıtmak için Kuzey Vancouver’ın bölge enerji sistemine yeni “Dijital Kazanları” (madencilik için kullanılan elektriğin yüzde 96‘sından fazlasını geri kazandıran) ile ısı sağlamak için 12 yıllık bir sözleşmeyle endüstriyel satışlara girmiş bulunuyor.

Vancouver’ın kuzeyindeki tepelerde bulunan Kuzey Vancouver Şehri, ısıtmak için 100 konut ve ticari binaya ısı sağlayan bir hidronik bölge enerji sistemi kullanıyor.

Bu yeni proje ile birlikte MintGreen’in Dijital Kazanları, şehirle yaptıkları sözleşme süresi boyunca, doğal gaza kıyasla MW başına 20.000 ton sera gazının atmosfere girmesini önleyecek.

MintGreen CEO’su Colin Sullivan konuya alakalı olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İklim değişikliğinin karmaşık sorunu yenilikçi çözümler gerektiriyor ve LEC, Kuzey Vancouver Şehri ile çevre yönetiminde muazzam bir liderlik gösteriyor.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 674.488,20 TL 0,00%
ethereum
Ethereum (ETH) 57.287,72 TL 0,17%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.542,79 TL 2,67%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,15%
solana
Solana (SOL) 2.664,63 TL 0,94%
cardano
Cardano (ADA) 18,64 TL 2,40%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,09%
xrp
XRP (XRP) 11,04 TL 3,71%
polkadot
Polkadot (DOT) 376,41 TL 5,52%
terra-luna
Terra (LUNA) 896,98 TL 9,76%
Bağlantıyı kopyala