Krizin Ortasındaki Myanmar’ın USDT Umudu

krizin ortasindaki myanmarin usdt umudu

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Myanmar, her bakımdan krizin ortasında diyebiliriz. Seçilmiş hükümetin askeri darbe ile indirilmesi, COVID-19 salgını derken ülke, zor günler geçiyor. Bu krizin ortasında Myanmar, USDT‘yi radarına aldı. Bankalar ve İnternet üzerinde sıkı bir kontrolün olduğu ülke, Tether’in USDT’sini resmen tanımak istiyor.

Myanmar, USDT ile Çıkış Arıyor

Myanmar‘daki askeri darbeden sonra ülkenin seçilmiş liderleri ve politikacıları NUG’u (Ulusal Birlik Hükümeti) kurdu. Avrupa Birliği tarafından ülkenin tek meşru temsilcisi olan NUG, Myanmar kyatı yerine Tether’in USDT‘sini resmi para birimi olarak belirlemek istediğini açıkladı.

krizin ortasindaki myanmarin usdt umudu 2

Resmi duyuruda şu sözlere yer veriliyor:

“Mevcut ticaret ve finansal hizmetleri iyileştirmek ve hızlandırmak için, USDT, artık ülke içinde kullanım için resmi olarak kabul edildi.”

Myanmar kyatının durumu göz önüne alındığında, ülke, USDT kullanma fikrine oldukça açık. Ordu, ülke üzerinde hüküm sürmeye devam ederken kyat da her geçen gün değer kaybediyor. Son 4 haftada da para biriminin yüzde 60 değer kaybettiği söyleniyor.

Tabii bu duyuru NUG tarafından yapıldığı için resmiyete dökülüp dökülmeyeceği belirsiz. Ayrıca ülke vatandaşlarının bu duyuruyu dikkate alıp almayacağı da şimdilik belli değil diyebiliriz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 493.554,06 TL 0,97%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.838,33 TL 1,19%
tether
Tether (USDT) 13,36 TL 0,95%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.122,13 TL 3,58%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,46%
cardano
Cardano (ADA) 13,90 TL 3,56%
solana
Solana (SOL) 1.264,83 TL 0,46%
xrp
XRP (XRP) 8,15 TL 0,11%
terra-luna
Terra (LUNA) 856,90 TL 5,33%
polkadot
Polkadot (DOT) 249,68 TL 3,88%
Bağlantıyı kopyala