Kripto Para Dünyasındaki Hayvan Terimleri

kripto para dunyasindaki hayvan terimleri

Ayı, boğa, balina gibi birçok ismi günlük hayatta duyar hale geldik. Piyasanın içinde olanların bu terimlere hakim olması analizlerin anlaşılabilirliğini güçlendirse de kripto varlıklarla yeni tanışanlar için kafa karışıklığı yaratabiliyor. Bu yüzden bu yazımızda kripto para dünyasındaki hayvan terimleri ile ilgili detaylara yakından bakıyoruz. Ayrıca dilerseniz, konuya dair çekmiş olduğumuz videomuzu da aşağıda izleyebilirsiniz.

Kripto Para Dünyasındaki Hayvan Terimleri Neler?

Aslında ilk olarak şunu söylemek gerekir ki bu hayvan terimleri finans ya da ekonomide de sıklıkla kullanılıyor.

Boğa ya da boğa piyasası, piyasanın yukarı yönlü hareket ettiği ve edeceği durumlar için kullanılır. Boğa piyasası yatırımcıların alıma geçeceğini işaret eder ve piyasalar için olumlu anlam ifade eden bir terimdir.

Benzer şekilde ayı ya da ayı piyasası da piyasanın aşağı yönlü hareket ettiği durumlar için kullanılır, işlerin kötü gittiğinin habercisidir. Genellikle fiyatların düşüş eğiliminde olduğu dönemler için kullanılır. Piyasalar için olumsuz anlam ifade eden bir terim ve boğa’nın tam tersi de diyebiliriz.

Piyasalarda “Ölü ata yatırım yapmak” tabiri fiyatı yerinde sayan ve kazanç getirmesi beklenmeyen yatırım enstrümanları için kullanılır. Atsan atılmaz, satsan satılmaz denilen birçok varlık için bu ifade yanlış olmayacaktır ancak farklı bir kullanım olarak at benzetmesi, beklenmedik kazançlar getirebilecek ürünler için de geçerli.

kripto para dunyasindaki hayvan terimleri 2

Şahin, duruşundan taviz vermeyenler ve sıkı para politikalarını savunanlar için kullanılan bir terim. Genellikle Amerika’daki piyasalarda bu terim daha çok kullanılıyor diyebiliriz.

Siyah kuğu terimi ise, beklenmeyen bir gelişme sonucunda piyasalarda yaşanan ani hareketler için kullanılır. Eğer kripto para yatırımınız varsa ya da yakından takip ediyorsanız, beklenmeyen gelişmeler derken neyden bahsedildiğini az çok anlamışsınızdır.

Güvercin tutumu, kripto varlık ve finans piyasalarındaki gevşek politikaları temsil eder. Hatırlatalım, bu terimi Geleneksel finans için daha sık kullanıyoruz.

Kedi, varlıkların yüksek fiyatlara ulaştıktan sonraki düşüşünden sonra tekrar bir miktar daha yükselebileceğini anlatmak için kullanılan bir terimdir. Bir topun belirli bir yükseklikten düştükten sonra yere çarpıp tekrar bir miktar yükseliş göstermesine benzetilir.

Tabii bu olay tam tersi şekilde de yaşanabilir, çok hızlı yaşanan yükselişlerin ardından yaşanan düşüşler de buna bir örnek.

Piyasalarda yaşanan sert düşüşler hatta çöküşler için dikkatli olunması gereken zamanlar için siyah kanarya tabiri kullanılır. Dünyanın en zorlu piyasalarından biri olarak görülen kripto varlık piyasasında da her zaman dikkatli olmak gerektiği için bu terimi de bilmek önemli olabilir.

Fil ya da marketteki fil, piyasanın bir anda alt üst olabileceğini ifade eden bir terimdir. Markete girmiş bir filin hangi ürüne saldıracağını tahmin etmek mümkün olmayabilir ancak marketin altını üstüne getirmesi muhtemeldir. Yani, dikkatli olunması gereken bir durumu ifade eder.

Sadece ekonomide değil bir çok alanda kullanılan kelebek etkisi terimi, küçük bir gelişmenin ya da değişikliğin çok daha büyük olayları tetikleyebileceğini ifade eder. Hatırlarsanız böyle bir film de var, hatta Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i geliştirmesi belki de buna bir örnektir.

Balina, ilgili piyasanın zenginleri için kullanılan terimdir. Bir kripto para birimi, hisse senedi ya da değerli bir varlıktan elinde fazlaca bulunduran kişi ya da kişiler için kullanılır. Tabii elinde daha az miktarlarda varlığı olanlar için de farklı balık isimleri sayıldığı oluyor.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
443.331,63 TL 0,89%
ethereumETH/TRY
35.933,41 TL 0,31%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,19%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
5.899,43 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
10,54 TL 4,96%
xrpXRP/TRY
7,00 TL 2,50%
binance-usdBUSD/TRY
17,94 TL 0,15%
solanaSOL/TRY
843,90 TL 0,20%
polkadotDOT/TRY
169,50 TL 0,56%
Bağlantıyı kopyala