Kazakistan’da İnternet Kesintisi Bitcoin Hashrate’i Düşürdü

kazakistanda internet kesintisi bitcoin hashratei dusurdu

Kripto madencileri Çin’in baskısı sonrası Kazakistan‘a yönelmiş ve operasyonlarını Kazakistan’a taşımışlardı. Ancak Kazakistan hükümeti, ülkenin internet erişimini keserek yaşanan protestoları bastırmaya çalıştı. Bitcoin madencilik havuzları da bundan oldukça etkilendi.

Yaşanan internet kesintisi sonrası en büyük madencilik havuzlarından 1THash, yüzde 82 düşüş gösterirken, OKExPool yüzde 46.3 düştü.

Kazakistan’da Bitcoin Hashrate Seviyeleri düştü

Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre, Kazakistan, dünyadaki Bitcoin hash oranının yüzde 18’ine ev sahipliği yapıyor. İnternet kesintisi sonrası bu havuzlardan bazıları olan F2Pool, AntPool ve ViaBTC dahil olmak üzere büyük havuzlar da sırasıyla yüzde 12.8, yüzde 11.6 ve yüzde 19.2 düşüşler gördü. 

Diğer taraftan yaşanan hashrate etkisi, geçen yıl Çin’in Bitcoin madenciliği ekosistemini yasaklamak için harekete geçtiğinde görülen dramatik düşüşten oldukça uzak seviyelerde. 

Kazakistan Bitcoin Hashrate

Ancak Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev‘in protestoları sert bir şekilde bastırma sözü vermesi ve ülke çapında olağanüstü hal ilan etmesi madencilik alanında gerçekleşecek büyük sorunların sinyali olarak görülüyor. Öyle ki ülkede hızla artan madencilik faaliyetleri, ülkenin enerji fiyatlarını artırması ve madencilik operasyonlarını kısıtlamalar getirilmesi ile sonuçlanabilir.

 

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
435.834,25 TL 1,11%
ethereumETH/TRY
34.598,95 TL 3,46%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
17,97 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
5.707,15 TL 3,15%
cardanoADA/TRY
10,20 TL 1,70%
xrpXRP/TRY
6,79 TL 0,99%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,11%
solanaSOL/TRY
805,16 TL 4,00%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 6,93%
Bağlantıyı kopyala