Japonya, Yatırımcıları Koruyan Stablecoin Yasasını Kabul Etti

japonya yatirimcilari koruyan stablecoin yasasini kabul etti

Terra Blockchain ekosisteminin stablecoini olan Terra USD (UST) çöküşü kripto endüstrisinde yeni bir dönemi başlattı. Japonya, yaşanan durum sonrasında yatırımcılarını korumak için stablecoin yasasını kabul etti.

Japonya, Stablecoin Yatırımcılarını Koruyacak

Kripto para birimlerine büyük ilginin olduğu ülkelerden birisi olan Japonya, stablecoinler hakkında yasal bir düzenleme getiren ilk büyük ekonomilerden birisi oldu. Japonya’nın bu düzenlemesi, Terra Blockchain ekosisteminde yaşanan olayların ardından geldi.

Japonya parlamentosu, bugün gerçekleştirdiği oturumda, stablecoinlerin yasal statüsünü netleştiren ve onları esasen bir dijital para birimi olarak tanımlayan bir yasa tasarısını onayladı. Yeni yasa ile birlikte, stablecoinler Yen ya da başka bir para birimi ile ilişkilendirilmemeli ve sahiplerine bunları nominal değerlerde kullanma hakkı garanti edilmemeli şartı getirildi.

japonya yatirimcilari koruyan stablecoin yasasini kabul etti 2

Kabul edilen yasanın getirdiği yasal tanım, stablecoinlerin sadece lisanslı bankalar, kayıtlı para transfer işletmeleri ve tröst şirketleri tarafından verilebileceğini belirtiyor. Japonya’nın yeni düzenlemesi ile Tether gibi stablecoinler, sabit paralara eş değer tutulamayacak ve Japonya’da faaliyet gösteren kripto para borsaları bu kripto para birimlerini listeleyemeyecek. Son olarak kripto para borsası FTX, Japonya operasyonlarını başlattığını açıklamıştı. Kripto endüstrisiyle uyumlu düzenlemeler yapan Japonya’nın yeni stablecoin yasası pek çok kişi tarafından desteklendi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.371,81 TL 0,84%
ethereumETH/TRY
33.890,68 TL 0,94%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,62%
bnbBNB/TRY
6.269,81 TL 1,22%
usd-coinUSDC/TRY
19,07 TL 0,63%
xrpXRP/TRY
8,63 TL 0,15%
cardanoADA/TRY
6,79 TL 0,73%
staked-etherSTETH/TRY
33.757,25 TL 0,39%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 0,23%
matic-networkMATIC/TRY
21,13 TL 1,75%
Bağlantıyı kopyala