İspanya Merkez Bankası, Euro Bağlantılı Token Pilotunu Onayladı

ispanya merkez bankasi euro baglantili token pilotunu onayladi

Dünya genelinde Blockchain tabanlı teknolojilerin benimsenmesi artıyor. İspanya Merkez Bankası veya Banco de España, fintech firması Nonei’nin Euro ile bağlantılı bir token’i test eden projeyi onayladığı açıklandı.

İspanya Merkez Bankası’ndan Yeni Token Pilotu

Cinco Días haber kuruluşu tarafından paylaşılan bir habere göre, İspanya Merkez Bankası ya da Banco de España, 6 ya da 12 ay sürmesi planlanan test sürecinin bir parçası olarak fintech şirketi Monei’ye EURM token’ini basmaya izin verdi. Yeni proje, İspanya’da merkez bankası yetkililerinin gözetimi dahilinde finansal yenilik projeleri için kontrol altına alınan bir test alanı oluşturmayı hedefliyor.

ispanya merkez bankasi euro baglantili token pilotunu onayladi 2

EURM’in test sürecinin bir aşaması olarak, bir telefon numarasına sahip olan ve şartları sağlayan vatandaşlar, dijital varlığı kullanarak 10 Euro’ya denk gelebilecek varlıkları gönderebilecek. Gönderilecek olan token, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria ve Caixabank’ta tutulan fiziksel euro ile 1:1 oranında desteklenecek. Konu hakkında Monei CEO’su ve kurucusu Álex Saiz Verdaguer şu ifadeleri kullandı:

Günümüz şartlarına baktığımızda ödemelerin geleceğinin dijitalde olduğunu görüyoruz. Kurulan bu ortaklık Avrupa’nın geri kalanına ve dünyaya bu süreçte ön planda olduğumuzu göstermenin bir fırsatı.

Son olarak İspanya Merkez Bankası, geçtiğimiz yılın sonlarında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) programı başlattığını açıklamıştı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
434.911,20 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
29.942,85 TL 0,35%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
5.790,98 TL 0,24%
xrpXRP/TRY
7,75 TL 0,12%
binance-usdBUSD/TRY
18,80 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
7,28 TL 0,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 1,23%
matic-networkMATIC/TRY
21,26 TL 0,91%
Bağlantıyı kopyala