IMF, Stablecoin’leri Hedef Alan Yeni Bir Rapor Yayınladı

imf stablecoinleri hedef alan yeni bir rapor yayinladi

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para birimlerinin henüz küresel finansal sistem için bir risk oluşturmadığına inanıyor. Ancak, stablecoin’lerin büyüyen piyasa değeri ve bunların nasıl desteklendiği oldukça konusunda endişeli.

2021 Küresel Finansal İstikrar Raporunda IMF, kripto para biriminin henüz uluslararası sistem için sistemik bir tehdit oluşturmadığını ancak, küresel etkiler ve çoğu yargı alanındaki yetersiz operasyonel ve düzenleyici çerçeveler göz önüne alındığında risklerin yakından izlenmesi gerektiğini belirtti.

imf-stablecoinleri-hedef-alan-yeni-bir-rapor-yayinladi

IMF Stablecoin’ler İçin Endişeli

Bu yetersizlikleri gidermek için ‘kripto varlıklar için küresel standartlar’ çağrısında bulunuyor. Bunu yapmanın, diğer pazarlara yönelik bir bulaşma riskini savuşturmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Raporda değinilen ve dikkat çeken diğer bir nokta ise şu şekilde: 

“Ekosistemin hızlı büyümesine, bazıları zayıf operasyonel, siber risk yönetimi ve yönetişim çerçevelerine sahip yeni varlıkların girişi eşlik etti.”

IMF’nin kripto dünyası için büyük bir etkisi var. Çünkü IMF, küresel ticareti, yoksulluğu azaltmayı ve istikrarlı para politikalarını destekleyen 190 üye devletten oluşan hükümetler arası bir organ. IMF üyelerinin aidatlarını, şartlarını kabul eden diğer üyelere kredi sağlamak için kullanmak üzerine işlemekte. 

Nisan 2021 bilgi sayfasına göre, bu tür krediler için yaklaşık 1 trilyon dolar, yani toplam kripto para birimi piyasa değerinin yarısından biraz azı kadar bütçeleri mevcut.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 491.389,01 TL 4,33%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.938,84 TL 0,32%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.095,00 TL 15,14%
tether
Tether (USDT) 8,93 TL 0,18%
cardano
Cardano (ADA) 18,93 TL 0,54%
xrp
XRP (XRP) 9,73 TL 0,10%
solana
Solana (SOL) 1.308,23 TL 2,45%
polkadot
Polkadot (DOT) 312,32 TL 6,38%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,93 TL 0,07%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,00 TL 0,39%
Copy link
Powered by Social Snap