Güney Kore’deki Çoğu Kripto Borsası için Yolun Sonu Mu?

guney koredeki cogu kripto borsasi icin yolun sonu gorundu

Güney Kore’deki kripto para borsaları için bazı uyumluluk gereklilikleri yayınlanmıştı. Bu süreçte, söz konusu gereklilikleri karşılamaları için borsalara belirli bir süre tanındı. Şimdi ise bu sürenin sonuna geliniyor. Borsaların, 24 Eylül gününden önce Finansal Hizmetler Komisyonu‘na (FSC) resmi lisans taleplerini göndermeleri şart. Şimdi ortaya çıkan iddialara göre ise Güney Kore’deki çoğu kripto para borsası için yolun sonu yaklaştı.

Güney Kore’deki Birçok Kripto Para Borsası Kapanabilir

Ülkede yaklaşık olarak 60 adet kripto para borsası bulunuyor. Çıkan haberlere göre, bu 60 borsadan 60’ı da kapanma yolunda. Bu borsaların, bugün gece yarısına kadar müşterilerini, ticaretin askıya alınacağı konusunda bilgilendirme gerekiyor.

Uyumluluk gerekliliklerinin başında, borsaların, Güney Kore bankalarında gerçek adlarını kullanarak faaliyet gösterdiklerine dair kanıt sunmaları yer alıyordu. Bu madde, özellikle küçük kripto para platformlarında tutulan varlıkların güvenliğini sağlamak için önemli. Fakat Güney Kore bankaları, dört büyük borsa dışında, başvuran borsalar için değerlendirme sürecine girmeyi reddetti. Özellikle küçük borsalar oyun dışı kaldı.

Diğer yandan borsaların operasyonlarına devam edebilmeleri için Mali İstihbarat Birimi’ne kendilerini doğrulatmaları şart. Ek olarak, internet güvenlik kurumundan da güvenlik sertifikası almaları gerekiyor. Aynı zamanda her dijital varlık borsasının, ülkede, kayıtlı bir bankayla çalışması da zorunlu.

guney koredeki cogu kripto borsasi icin yolun sonu gorundu 2

Bahsettiğimiz dört büyük borsa; Bithump, Upbit, Korbit ve Coinone olarak sıralanıyor. Bu dörtlü hali hazırda, Güney Kore’deki toplam işlem hacminin de yüzde 90’ını oluşturuyor.

Kore Üniversitesi’ndeki Kripto Para Birimi Araştırma Merkezi Başkanı Kim Hyoung-joong, daha küçük platformlarda işlem gören küçük altcoinlerin de söz konusu kapanmayla birlikte ortadan kalkacağını tahmin ediyor.

Güney Kore’deki kripto borsalarının, özellikle daha küçük hacimli olanların, 24 Eylül gününe kadar kendilerini kaydettirmeleri gerekiyor. Aksi durumda borsalar herhangi bir Won işlem çifti açamayacak.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 387.334,02 TL 1,75%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.401,21 TL 4,68%
cardano
Cardano (ADA) 19,90 TL 3,60%
tether
Tether (USDT) 8,88 TL 0,13%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.097,27 TL 0,59%
xrp
XRP (XRP) 8,44 TL 0,88%
solana
Solana (SOL) 1.228,34 TL 1,14%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,88 TL 0,11%
polkadot
Polkadot (DOT) 260,11 TL 3,06%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,85 TL 0,98%
Copy link
Powered by Social Snap