bitcoinBTC/TRY
721.694,15 TL 0,13%
ethereumETH/TRY
43.238,19 TL 0,64%
tetherUSDT/TRY
27,11 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.708,85 TL 0,17%
xrpXRP/TRY
13,85 TL 1,12%
usd-coinUSDC/TRY
27,10 TL 0,13%
staked-etherSTETH/TRY
43.234,94 TL 0,71%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,37%
cardanoADA/TRY
6,64 TL 1,37%
solanaSOL/TRY
529,64 TL 0,14%

Paylaş

Fransa’da Cihatçıları ve El Kaide Üyelerini Finanse Etmek İçin Kripto Para Kullanan 29 Kişi Yakalandı

Fransada Cihatcilari ve El Kaide Uyelerini Finanse Etmek Icin Kripto Para Kullanan 29 Kisi Yakalandi 1

Fransa’da kripto para birimlerinde cihatçılara ve El Kaide üyelerine “yüz binlerce Euro” aktardığı iddiasıyla 29 kişi tutuklandı. Fransız yetkililer, cihatçıları ve El Kaide üyelerini kripto para birimleriyle finanse eden bir örgüt işlettiği iddia edilen 29 kişiyi tutukladı. Polis, şebekenin bir yıldan uzun süredir aktif olduğundan ve terör örgütlerini yüz binlerce Euro ile finanse ettiğinden şüpheleniyor.

Fransız Polisi 29 Kişiyi Tutukladı

Yerel polis ağa karıştığından şüphelendiği 29 kişiyi tutukladıyınca ülke çapında büyük bir operasyona yol açtı. Mesut S. ve Walid F. olarak tanımlanan iki ana hedefin “bu terör finansmanı ağının” mimarları olduğu iddia ediliyor.

Yetkililer her ikisini de El Kaide ile bağlantılı Heyet Tahrir El-Şam ile ilişkilendirdi. Mesut S ve Walid F, 2016 yılında Fransa’da hüküm giymişti ve gıyaben 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sorgulanmak üzere tutuklanan kişiler 27 kişi 22 ile 66 yaşları arasında. Polis, hepsinin ağa fon enjekte ettiğine inansa da, çoğunun görece daha küçük rolleri vardı.

Terörizmin Finansmanında Kripto Para Birimi Kullanımı

Raporda ayrıca ağın ilk aşamalarının 2013 yılında başladığını açıkladı. Şüpheliler öncelikle nakit kullandılar ve bunu komşu ülkelere aktardılar. Bununla birlikte yetkililer kontrollerini sıkılaştırdıkça, ağ daha sofistike ve daha az görünür bir sisteme dönüştü.

Bu, son yıllarda kripto para birimlerinin terörizm finansmanında kullanılmasına yol açtı. Mesut S ve Walid F’nin Suriye’de kalan Fransız cihatçılara dijital varlık transferlerini düzenlediği iddia ediliyor.

Tutuklanan 29 kişi, Fransa’da ayrıntıları “Suriye’deki cihatçılara güvenli mesajlaşma yoluyla aktarılan ve daha sonra parayı kripto para birimi platformları aracılığıyla alabilecek” kripto para kuponu satın aldı.

Savcılık, şüphelilerin sürekli ve isimsiz olarak 10 ila 150 avro değerinde bu tür kuponlar satın aldıklarını söyledi. Yetkililer, dijital varlıklar aracılığıyla aktarılan toplam fon miktarının “yüz binlerce avroya” eşit olduğunu tahmin ediyordu.

Fonların Suriye’nin kuzeybatısındaki El Kaide üyelerine ve Ebu Bekir El Bağdadi’nin Ekim 2019’da ABD baskınları sırasında ölmesinden bu yana İslam Devleti grubunun cihatçılarına ulaştığı iddia ediliyor.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala