Facebook ile Diem Birbirinden Ayrı Tutuluyor

facebook ile diem birbirinden ayri tutuluyor

ABD’li milletvekillerinin endişe ve uyarılarına rağmen Diem, Facebook’tan ayrı tutuluyor. Diğer yandan şirketin Novi cüzdanı için piyasaya sürülme planları devam ediyor.

Facebook destekli bir stablecoin projesi Diem’in, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nun Novi cüzdanının lansmanını sosyal medya devinden uzaklaştırarak durdurma girişimlerine yanıt verdi.

Stablecoin projesi bütün karşı çıkmalara rağmen dün, “insanların yurt dışına hızlı ve ücretsiz bir şekilde para transferi yapmasına yardımcı olacak” Novi cüzdanını başlattı. Bu eylem Mark Zuckerberg’e projesi için karşı çıkan ABD’li senatörlerin sert muhalefetine sebep oldu.

facebook ile diem birbirinden ayri tutuluyor 2

Diem’den “Diem Facebook Değildir” Açıklaması

Diem’in resmi sitesi, Senatörlerin mektubuna verdiği yanıtta, yasa koyucuların “Diem ve Facebook arasındaki ilişkiyi” yanlış anlamış olabileceğini belirtti. Diem yaptığı açıklamada, sosyal medya devi Facebook ve kripto projesinin tamamen farklı iki organizasyon olduğunu açıkladı.

Diem’in yaptığı resmi basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Diem’in Blockchain tabanlı ödeme sistemi, ödemeler için amaca yönelik olarak oluşturuldu ve bu nedenle tüketici güvenliğine, finansal istikrara ve finansal suçla mücadeleye öncelik verdik. Ayrıca bağımsızlığımız, ödemelerde rekabeti ve birlikte çalışabilirliği teşvik etmek için tasarlanmıştır.”

Projesinin Libra olarak 2018 yılında Facebook tarafından tasarlandığını da belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
526.747,97 TL 0,18%
ethereumETH/TRY
33.576,23 TL 0,11%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.206,05 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
19,15 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
8,76 TL 1,94%
cardanoADA/TRY
6,81 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 0,52%
staked-etherSTETH/TRY
33.508,28 TL 0,17%
matic-networkMATIC/TRY
20,79 TL 1,54%
Bağlantıyı kopyala