Enflasyon İvmesi Düşerken Yatırımcılar Yeniden Konumlanıyor

Enflasyon Ivmesi Duserken Yatirimcilar Yeniden Konumlaniyor 1

2009 yılında ABD’de emlak balonu olarak da adlandırılan ekonomik kriz, diğer ülkelere de bulaşarak oldukça kritik bir boyuta ulaşmış ve Covid-19‘un da etkisi ile birlikte kontrol edilemez bir hale ulaştı. Bu noktada her en kadar sık sık geç kalındığı için eleştirilse de Fed bir faiz artırma politikasına gitti.

Son açıklanan verilere göre bu politika ve çalışmaların ilk meyvelerini toplayan ABD, enflasyon ivmesinde ilk fren ışığını gösterdi. Bu konuya değinen KKR & Co Baş Bilişim Başkanı Henry McVey, ABD enflasyon oranlarında zirveyi gördüğümüzü ve yatırımcıların 2023’te daha aktif olması gerektiğini söyledi.

Enflasyon Ivmesi Duserken Yatirimcilar Yeniden Konumlaniyor
KKR&Co Küresel Makroekonomi Başkanı Henry McVey

Enflasyon İvmesi Düşerken Yatırımcılar 2023 için Teşvik Ediliyor

Bloomberg‘e konuşan KKR&Co Küresel Makroekonomi Başkanı Henry McVey, piyasalardaki volatilitenin 12 ila 18 ay boyunda daha devam edeceğini ön gördüğünü belirtti. Ancak McVey’e göre yatırımcıların alt yapı ve özel kredi gibi alanlarda daha fazla sermaye yatırmaya başlaması iyi olabilir.

Şirketin küresel makroekonomi başkanı McVey, önümüzdeki yılın muhtemelen özel pazarlara yatırım yapmak için çok daha stratejik bir yıl olduğunu belirtiyor.

Bu noktada KKR&Co ise 2023 ABD enflasyon tahmini yüzde 4.8‘den 3.9’a çekmiş durumda. Yayımlanan raporda GSYİH büyümenin ise yüzde 4’e gerilemesi bekleniyor.

Tüm bunların ışında sözlerine hisse senetleri ve diğer piyasalar nezdinde devam eden McVey, büyük hacimli teknoloji hisselerinin halen kurum ve bireysel yatırımcılar tarafından fazla sahiplenildiğini belirtirken, bu kısımda bir akım düzeltmelerin beklentiler dahilinde olduğunu söyledi.

Son olarak ise kira geliri ve ücret artışı konusuna değinen McVey, hizmet enflasyonunun, ücretlerdeki artışın ve kiraların istikrarsız jeopolitik etkenler sebebiyle mevcut ivmesini korumaya devam edebileceğini söyledi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.134,64 TL 2,25%
ethereumETH/TRY
30.322,26 TL 2,40%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
18,80 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.948,05 TL 3,56%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,80%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
7,32 TL 1,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,04%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 7,34%
Bağlantıyı kopyala