DCG CEO’su Silbert ve Genesis’e Dolandırıcılık Suçlaması

dcg ceosu silbert ve genesise dolandiricilik suclamasi 1

İflas koruma başvurusu yapan Genesis ve çatı şirketi DCG, toplu dava ile karşı karşıya kaldı. Genesis’e açılan toplu davanın iflas sürecinin hemen başında gelmesi ise dikkat çekti. Genesis’in iflas sürecindeki ilk davası 23 Ocak’ta görülmüştü. Davacılar, DCG ve Genesis’i dolandırıcılıkla suçladı.

DCG ve Genesis’e Toplu Dava

Kripto para şirketi Digital Currency Group (DCG) ve iştiraki Genesis’e alacaklıları tarafından dava açıldı. Bir grup Genesis alacaklısı, menkul kıymetler yasalarının ihlal edildiği iddiasıyla DCG ile kurucusu ve CEO’su Barry Silbert‘e dava açtı. Davacılar, DCG ve Silbert’in kayıt dışı menkul kıymet arzı gerçekleştirdiğini iddia etti. Ayrıca, Genesis’in yatırımcılara yanlış ve yanıltıcı beyan vererek menkul kıymet dolandırıcılığı yaptığı da iddialar arasında yer aldı. Davacıları daha önce Coinbase’e yönelik bir dava ile bilinen Silver Golub & Teitell (SGT) hukuk şirketi temsil ediyor. Dava, menkul kıymetler sınıf davası (SCA) olarak değerlendirilecek.

dcg ceosu silbert ve genesise dolandiricilik suclamasi 2

Genesis‘in en büyük alacaklısı konumundaki Gemini‘nin dava ile ilgili olup olmadığı bilinmiyor. 20 Ocak’ta Gemini’nin kurucularından Cameron Winklevoss, DCG ve Silbert’i dava açmakla tehdit etmişti. Winklevoss, ocak ayının ilk haftasında DCG yönetim kuruluna Silbert’in görevden alınması için çağrı yapmıştı. Dün Genesis’ten alacağı bulunan kurumlar listesinde düzenleme yapılmıştı. Alacaklıklar listesine IRS, SEC ve New York Güney Bölgesi Savcılığı eklenmişti.

Daha önce Genesis’in en büyük 50 alacaklıya 3.5 milyar dolardan fazla borcu olduğu iddia edilmişti. Borçlular arasında Gemini, Cumberland, Mirana, MoonAlpha Finance ve VanEck bulunduğu belirtilmişti. Gemini, 766 milyon dolar ile Genesis’ten en fazla alacaklı konumunda bulunuyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Ekonomi gazeteciliğinde bir ekol olan Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
430.646,41 TL 2,31%
ethereumETH/TRY
30.517,20 TL 3,43%
tetherUSDT/TRY
18,82 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.141,01 TL 1,08%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
7,50 TL 4,09%
binance-usdBUSD/TRY
18,82 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
7,30 TL 3,85%
dogecoinDOGE/TRY
1,72 TL 5,59%
okbOKB/TRY
825,79 TL 5,71%
Bağlantıyı kopyala