ConsenSys Kullanıcı Verilerini Topladıklarını Açıkladı

ConsenSys Kullanici Verilerini Topladiklarini Acikladi1

Kripto sektöründe kişisel veri belki de en kritik konulardan biri. Bu noktada kullanıcılar da gizliliklerine son derece dikkat ediyorlar. Ancak çoğu sitenin yaptığı gibi kripto siteleri de kullanıcılarının verilerini kullanabiliyor. Ethereum odaklı yazılım şirketi ConsenSys de yaptığı açıklama ile zincir üstü cüzdan hizmeti MetaMask ile ilgili kullanıcı verilerini de topladığını açıkladı.

ConsenSys Kullanici Verilerini Topladiklarini Acikladi

ConsenSys MetaMask Kullanıcılarının Verilerini Topladığını Duyurdu

Kripto sektörünün en aktif kullanılan sıcak cüzdanlarından biri olan MetaMask, NFT’lerden DeFi ürünlerine kadar birçok alanda aktif olarak kullanılıyor. Bu noktada oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan MetaMask ve arkasındaki ConsenSys, yaptığı gizlilik politikası güncellemesi ile bazı kullanıcıların canını sıkmış durumda.

Öyle ki ConsenSys‘in paylaştığı gizlilik politikasında neredeyse bütün kullanıcı verileri yer alıyor. Dikkat çeken maddelerden bir kaçı ise şu şekilde:

  • Posta adresiniz, e-posta adresiniz ve telefon numaranız gibi iletişim bilgileri,
  • kullanıcı adınız ve şifreniz, ilgi alanlarınız, tercihleriniz, geri bildirimleriniz ve anket yanıtlarınız gibi profil bilgileri,
  • Kredi kartınız veya diğer ödeme kartı bilgileriniz gibi finansal bilgiler,
  • Banka hesap numarası ve banka yönlendirme numarası gibi finansal bilgiler; finansal varlıklar.

Bu noktada şirket, dijital cüzdan MetaMask’ta varsayılan uzaktan prosedür çağrısı (RPC) sağlayıcısı olan Infura’yı kullanırken, Infura’nın işlemler için kullanıcının IP adresini ve Ethereum cüzdan adresini de toplayacağını sözlerine ekledi. Bu noktada RPC’nin üçüncü taraf bir bilgisayar sunucusunda çalışan, bir programdan veri ve bilgi istemek için kullanılan bir protokol olduğunu belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
300.362,74 TL 2,07%
ethereumETH/TRY
21.707,32 TL 3,73%
tetherUSDT/TRY
18,59 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
5.435,57 TL 7,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,61 TL 0,03%
binance-usdBUSD/TRY
18,63 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
7,05 TL 5,31%
dogecoinDOGE/TRY
1,76 TL 5,31%
cardanoADA/TRY
5,63 TL 4,09%
matic-networkMATIC/TRY
15,15 TL 4,00%
Bağlantıyı kopyala