Blockstream Yöneticisi: Bitcoin Madenciliği Sonsuz Sürdürülebilir

blockstream yoneticisi bitcoin madenciligi sonsuz surdurulebilir

Bitcoin madenciliği denilince sürdürülebilirlik ve enerji endişeleri akla geliyor. Bu, uzun zamandır süregelen bir konu. Sektör oyuncuları da bir araya geldiğinde bu konu mutlaka masaya yatırılıyor. Son olarak, düzenlenen bir panelde yine bu konu gündeme geldi. Panelde, bir Blockchain şirketi olan Blockstream’in yöneticisi Samson Mow da Bitcoin madenciliği ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Blockstream Yöneticisi: Bitcoin Madenciliği Yanlış Anlaşılıyor

“Bitcoin & Beyond Virtual Summit” isimli panele katılan isimlerden biri ABD merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan GRIID’in strateji başkan yardımcısı Harry Sudock oldu. Sudock yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Düzenleme yükünü azaltmak ve nükleerin diğer kaynaklardan farklı olarak sağladığı muazzam miktarda temiz karbonsuz temel yük getirmek için muazzam bir fırsat var”

blockstream yoneticisi bitcoin madenciligi sonsuz surdurulebilir 2

Sudock, sürdürülebilir kaynaklarla ilgili büyüme oranının şu anda büyük ölçüde güneş ve rüzgara odaklandığına dikkat çekti. Bunu da son 8-10 yılda uygulanan sübvansiyon programlarına bağladı.

Panele katılan bazı isimler enerji tüketimi ve Bitcoin madenciliği arasındaki ilişkide yanlış anlaşılmalar olduğuna dikkat çekti. Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow da onlardan biri. Mow, enerji tüketiminin sıcak bir konu olduğunu söyledi. Bu alanda çok fazla FUD olduğunu belirten Dow, insanların Bitcoin madenciliğini yanlış anladığının da altını çizdi. Mow, konuşmasında şu sözlere de yer verdi:

“Bitcoin madenciliği dünya çapında enerji tüketiminin küçük bir yüzdesi olduğu için büyük resim gerçekten sıklıkla gözden kaçıyor. Eğer biz kirliysek, o zaman her şey çok kirli, değil mi? Bitcoin’in yüzde 40 yenilenebilir mi, yüzde 50 mi, yüzde 60 mı yoksa yüzde 70 mi olduğu gerçekten önemli değil. Peki ya pastanın diğer parçası?”

Madencilik sektörünün sadece madencilikteki kârlılık nedeniyle hızlı bir büyüme yaşadığını söyleyen Mow, bir noktada Bitcoin madenciliğinin “sonsuz derecede sürdürülebilir” olduğunu da dikkat çekti.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 657.071,67 TL 13,55%
ethereum
Ethereum (ETH) 52.511,26 TL 13,90%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.145,53 TL 13,74%
tether
Tether (USDT) 13,33 TL 0,87%
solana
Solana (SOL) 2.533,55 TL 18,27%
cardano
Cardano (ADA) 17,89 TL 20,71%
xrp
XRP (XRP) 10,57 TL 19,33%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,35 TL 0,71%
polkadot
Polkadot (DOT) 383,97 TL 19,77%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,28 TL 18,90%
Bağlantıyı kopyala