Bitcoin Blockchain Ağının Merkeziyetsizliği Masaya Yatırıldı

Bitcoin Blockchain Ağinin Merkeziyetsizliği Masaya Yatirildi

Blockchain teknolojisi temelinde bulundurduğu dağıtılmış defter teknolojisi ile merkeziyetsiz bir yapı oluşturarak oldukça güçlü bir güvenlik oluşturuyor. Bu şu anda başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların kalbini oluştururken, birçok şirket de kendi ekosistemlerini Blockchain teknolojisini entegre etmeye başlamış durumda. Ancak bazı uzmanlar Blockchain teknolojisinin merkeziyetsizliği konusunda şüpheli. DARPA tarafından hazırlanan bir rapor, bu konuda daha temkinli olunması gerektiğini gösteriyor.

Bitcoin Blockchain Ağının Merkeziyetsizliği Masaya Yatırıldı

Bitcoin Blockchain Ağı Düşündüğümüz Kadar Merkeziyetsiz Olmayabilir

ABD hükümetinin İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından hazırlanan rapor, yaygın olarak dağıtık defter teknolojisinin birincil özelliği olarak anılan değişmezlik özelliğini masaya yatırdı. Yapılan araştırmalarda, süresi dolmuş Bitcoin node’larının ve şifrelenmemiş Blockchain madencilik havuzlarının, çeşitli kötü aktörlerin “ağ üzerinde aşırı ve merkezi kontrol elde etmesini” mümkün kılabileceğini sonucu ortaya çıktı.

Raporda dikkat çeken bir diğer detay ise Bitcoin Node’larının büyük bir çoğunluğunun ağın güvenliğini sağlamak için madenciliğe katılmadığı ve süresi dolan Node’ların ise hala ağda çalışması oldu. Raporda bu durumun ağı “bir Blockchain çatalına yol açabilecek fikir birliği hataları gibi güvenlik açıklarına maruz bıraktığını” vurgulandı.

Yayımlanan raporda ek olarak madencilik havuzlarının Bitcoin ağındaki her dahil edilen Node’un güvenliği için bir tehdit oluşturabileceği de belirtildi. Bitcoin’in madencilik havuzu protokolü Stratum’u “şifrelenmemiş” ve “kimliği doğrulanmamış” olarak nitelendiren çalışma, ağ rotasında üçüncü bir taraf işlendiğinde, defterdeki işlemlerin harici aktörler tarafından potansiyel olarak bozulabileceğine dikkat çekti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
440.210,34 TL 2,13%
ethereumETH/TRY
34.098,42 TL 3,04%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.899,35 TL 2,07%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 0,68%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 0,58%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,14%
solanaSOL/TRY
791,56 TL 4,40%
polkadotDOT/TRY
167,82 TL 2,39%
Bağlantıyı kopyala