bitcoinBTC/TRY
1.594.312,21 TL 0,47%
ethereumETH/TRY
95.358,25 TL 3,68%
tetherUSDT/TRY
30,82 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
11.991,24 TL 1,84%
solanaSOL/TRY
3.192,20 TL 0,57%
staked-etherSTETH/TRY
95.329,28 TL 3,67%
xrpXRP/TRY
16,77 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
30,81 TL 0,01%
cardanoADA/TRY
18,12 TL 0,54%
avalanche-2AVAX/TRY
1.142,45 TL 1,23%

Paylaş

Birleşik Krallık’ta dijital pound uyarısı

İngiltere CBDC

Birleşik Krallık’ta bireysel dijital poundun uygulanması yönelik uyarılarda bulunuldu. Hazine komitesi üyeleri, teknolojik gelişmeler ile potansiyel riskler arasında bir denge bulunmasının önemine dikkat çekti.

Komite üyeleri, bireysel dijital poundun olası piyasaya sürülmesine dair çekincelerini dile getirdi. Uygulamadan önce dikkatli inceleme yapılması konusunda uyarılarda bulunuldu. Komite, dijital poundun inovasyon açısından potansiyel avantajlarını kabul etti ancak maliyet ve risklerin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Hazine ve merkez bankasının kapsamlı bir değerlendirme yapması için çağrı yapıldı.

Komitenin raporu, dijital poundların değerine daha düşük başlangıç limitleri getirilmesini önerdi. Böylece olası piyasa istikrarsızlığında potansiyel banka işlemleri riskinin hafifletileceği aktarıldı. Tedbir ile banka iflasları riskini artırabilecek ve kredi maliyetlerini yükseltebilecek mevduat transferlerinin önüne geçilebileceği ifade edildi.

Raporda mahremiyetle ilgili endişeler ele alındı. Dijital pound mevzuatında veri kullanımının sınırlandırılması tavsiye edildi. Komite Başkanı Harriett Baldwin, bireyesl dijital poundun piyasaya sürülmesini düşünmeden önce ikna edici kanıtlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Baldwin, dijital poundun riskleri arttırmadan ya da yönetilemez maliyetlere yol açmadan ekonomiye fayda sağlayacağına dair net argümanlar olması gerektiğini hatırlattı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala