Birleşik Krallık Düzenleyicisinden Kriptoya Yeni Düzenleme Önerisi

birlesik krallik duzenleyicisinden kriptoya yeni duzenleme onerisi

Kripto para birimlerinin yaygınlaşmaya başlamasıyla, dünya genelinde kripto alanında düzenlemeler de sıkılaşmaya devam ediyor. Birleşik Krallık hükümeti, endüstrinin düzenlenmesi ve potansiyel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında görüş bildirisi yayımladı.

Birleşik Krallıktan Yeni Kripto Düzenleme Adımı

İngiltere’nin merkez bankası olan Bank of England’ın ihtiyati politika icra direktörü Vicky Saporta, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’taki bankaları düzenleyen kurum olan Prudential Regulatory Authority’nin (PRA), dijital varlıkların çıkarılması ve elde tutulmasına dair yeni kurallar önermeyi planladığını dile getirdi.

birlesik krallik duzenleyicisinden kriptoya yeni duzenleme onerisi 2

İngiltere yeni hükümetiyle birlikte, finansal istikrar için risk teşkil edebilecek stablecoin’ler ve diğer kripto para birimlerini dahil olmak üzere kripto konusundaki yaklaşımını güçlendirmek için yeni adımlar arıyor. Ülkedeki Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte düzenleyici kurumların sektörü düzenleme yetkisi bulunacak. Birleşik Krallık hükümeti şu anda düzenleyici yaklaşımı noktasında danışman görevi üstleniyor.

Bununla birlikte PRA tarafından düzenlenen firmalar için yeni standartlar diğer sektörlere yönelik kurallarla uyumlu olacak. Son olarak kısa bir süre önce Bankacılık sektörünün küresel düzenleyicisi olan Basel Bankacılık Denetleme Komitesi, bankaların kripto risklerini nasıl ele almaları yönünde bir çerçeve yayımlamıştı.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
526.747,97 TL 0,18%
ethereumETH/TRY
33.576,23 TL 0,11%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.206,05 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
19,15 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
8,76 TL 1,94%
cardanoADA/TRY
6,81 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 0,52%
staked-etherSTETH/TRY
33.508,28 TL 0,17%
matic-networkMATIC/TRY
20,79 TL 1,54%
Bağlantıyı kopyala