bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,572.84 0.32%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,185.64 1.37%
bnb
BNB (BNB) $ 602.41 0.76%
solana
Solana (SOL) $ 155.11 0.18%
xrp
XRP (XRP) $ 0.550881 2.49%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.513629 0.32%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.158882 2.32%

Bankacılık Devi Goldman Sachs, Bitcoin ile İlişkili Bir ETF İçin Başvuru Yaptı

bankacilik devi goldman sachs bitcoin ile iliskili bir etf icin basvuru yapti

Bankacılık devi Goldman Sachs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC), Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini almaya imkan tanıyan bir borsa yatırım fonu (ETF) için bir prospektüs sundu.

Yakın tarihli bir belgeye göre Goldman Sachs, ARK Innovation ETF adlı bir ETF’yi başlatmak için SEC’den onay istiyor. Bankacılık devine göre ETF, Bitcoin satın almayı mümkün kılarken aynı zamanda “yıkıcı yenilik” olarak adlandırılan ürünler sunan şirketlere odaklanacak. Bankacılık devi daha önce, kripto para saklama hizmetleri sunmanın yanı sıra bir Bitcoin ETF’i başlatmayı düşündüğünü de belirtmişti. 

Bununla birlikte varlık yönetimi devi Fidelity Investments da bir Bitcoin ETF başlatmak için SEC’ye bir belge sundu. Böylece Goldman Sachs ve Fidelity Investments, ABD regülatörüne Bitcoin ile ilgili bir ETF başvurusunda bulunan son kurumlar oldu. Henüz onaylanmasa da SEC, VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunu inceliyor.

Diğer yandan, Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde halihazırda Bitcoin ETF’leri bulunuyor. Kanadalı düzenleyiciler, Şubat 2021’de Kuzey Amerika’nın ilk Bitcoin ETF’sini onayladı ve hatta ardından 2 ETF’ine daha onay verdi. Brezilyalı düzenleyiciler de Mart ayının başlarında Latin Amerika’nın ilk Bitcoin ETF’ini onayladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala