bitcoinBTC/TRY
758.656,78 TL 0,02%
ethereumETH/TRY
45.354,13 TL 0,90%
tetherUSDT/TRY
27,54 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.855,89 TL 1,24%
xrpXRP/TRY
14,59 TL 4,16%
usd-coinUSDC/TRY
27,54 TL 0,09%
staked-etherSTETH/TRY
45.362,67 TL 0,95%
solanaSOL/TRY
648,97 TL 2,41%
cardanoADA/TRY
7,09 TL 1,81%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 1,25%

Paylaş

Avrupa’da Kripto Reklamları Şikayeti

Avrupada Kripto Reklamlari Sikayeti44

Avrupa‘da sosyal medya platformları, kripto reklamları nedeniyle hedef alındı. Avrupa tüketici grubu BEUC, sosyal medyadaki kripto reklamları için Avrupa Komisyonu‘na şikayette bulundu. Instagram, YouTube, TikTok ve Twitter‘ın düzenleyici baskıları ile karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

Avrupada Kripto Reklamlari Sikayeti2

Kripto Reklamları İçin Düzenleme Çağrısı

32 ülkeden 46 bağımsız tüketici örgütünün çatı grubu BEUC, sosyal medya platformlarındaki kripto reklamları için harekete geçti. BEUC’un yaptığı şikayette kripto reklamlarının yanıltıcı olduğunu ve tüketicilerin ciddi miktarlarda zarar ettiği ifade edildi. Kripto reklamlarının yaygınlaşmasının haksız bir uygulama olduğu belirtildi. Avrupa Birliği, geçen ay kripto varlık düzenlemesine (MiCA) yönelik dünyanın ilk kapsamlı kurallar setini kabul etmişti.

Tüketici Koruma İşbirliği Ağı, çevrimiçi platformların kripto konusunda daha sıkı reklam politikaları benimsemeleri gerektiğini söyledi. Platformlara, influencer’ların tüketicileri yanıltmasını önlemek için tedbir almaları için çağrı yapıldı. Şikayette, Avrupa Komisyonu’nu önlemlerin etkinliği hakkında bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. BEUC, Avrupalı denetim otoritelerini kripto reklamlarının standartlarını belirlemek için iş birliğine davet etti. Danimarka, Fransa, Yunanistan, İtalya, Litvanya, Portekiz, Slovakya ve İspanya’daki tüketici grupları da şikayete imza attı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala