Avrupa Birliği’nin Kripto Para Yasası MiCA Nedir?

Blockchain ve kripto para ekosistemine dair önemli konuların ele alındığı Kapital’in yeni bölümü yayınlandı. Kapital’in yeni bölümünde Kıvılcım Harika Ertunç ve Avukat Burçak Ünsal ile birlikte “Avrupa Birliği’nin kripto para yasası MiCA nedir?, MiCA kripto para ekosistemine ne getirecek?, MiCA’da yasal süreç nasıl işleyecek?, Kripto para borsaları düzenlemelerden nasıl etkilenecek?, Türkiye’de beklenen kripto para regülasyon süreçleri nasıl ilerleyecek?” konuları konuşuldu. Ayrıca regülasyonların yatırımcıları nasıl etkileyeceği de ele alındı.

Kapital’de Neler Konuşuldu?

Kıvılcım Harika Ertunç, İstanbul ve New York baroları avukatı Burçak Ünsal’a son dönemlerin sıkça konuşulan konularından birisi olan MiCA’nın ne olduğu sorusunu yöneltti. Avukat Burçak Ünsal’ın soruya yanıtı ise şöyle oldu:

Aslında her ülke kendisine göre bazı regülasyonlarla bu konuyu ele alma gayreti gösteriyor. Hatta bunu on yıldır yapmaya çalışan ülkeler bulunuyor. Avrupa Birliği’nde özellikle ilk düzenlemeleri çıkartan Malta, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerden tutalım da Amerika Birleşik Devletleri’nde New York gibi en önemli eyaletler, bu konuda düzenlemeler üzerinde çalışıyordu. MiCA’yı diğer düzenlemelerden ayıran ise düzenlemenin Avrupa Birliği tarafından yapılmış olması ve 27 ülkede geçerli olacak olması.

Kripto para borsalarının da sahiplerinin konu hakkındaki açıklamalarını dile getiren Kıvılcım Harika Ertunç, kripto para borsası Binance’in kurucusu olan Changpeng Zhao’nun MiCA hakkındaki düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

Zorlaştırıcı düzenlemeler yerine yatırımcıları daha iyi koruyacak özel düzenlemelerdir.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
542.946,32 TL 3,74%
ethereumETH/TRY
38.345,29 TL 2,60%
tetherUSDT/TRY
21,09 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.874,78 TL 7,28%
usd-coinUSDC/TRY
21,08 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
10,80 TL 3,98%
staked-etherSTETH/TRY
38.337,49 TL 2,54%
cardanoADA/TRY
7,48 TL 5,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 6,83%
solanaSOL/TRY
421,92 TL 7,39%
Bağlantıyı kopyala