Avrupa Birliği, Yeni Kripto Para Kurallarında Anlaşmaya Vardı

avrupa birligi yeni kripto para kurallarinda anlasmaya vardigd

Kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde birçok ülke tarafından benimsenmesi ile beraber bu alandaki düzenleme çalışmalarına da ağırlık verildi. Bununla beraber Avrupa Birliği (AB), yeni kripto para aklamayı önleme kurallarında anlaşmaya vardı. Söz konusu bu yeni kurallar, kripto borsaları gibi hizmet sağlayıcıların her boyutta işlem yapan cüzdanlar için tanımlayıcı bilgileri saklamasını gerektirecek.

Avrupa Birliği, Kripto Kara Para Aklamayı Önleme Kurallarında Anlaştı

Avrupa Birliği (AB), kripto para birimi işlemine uygulanacak kara para aklamayla mücadele kuralları konusunda bir anlaşmaya vardı.

avrupa birligi yeni kripto para kurallarinda anlasmaya vardid

Yeni kurallar, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kripto para birimi işlemlerinde yer alan kişileri tanımlayan bilgileri toplamasını ve saklamasını ve ayrıca bilgileri soruşturma yürüten yetkililere teslim etmesini zorunlu kılarak, diğer suçların yanı sıra kara para aklama ve terörün finansmanını önlemeyi amaçlıyor. 

Ancak yeni düzenlemeler, AB Parlamentosu’nun başlangıçta Mart ayında planladığı özel, barındırılmayan cüzdanlara izleme gereklilikleri getirmeyecek. Bunun yanında Avrupa Parlamentosu üyesi Assita Kanko, konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklama yaptı:

Kripto varlıklar çok uzun süredir kolluk kuvvetlerinin radarı altındaydı.

Son olarak bu yeni önlemler, hizmet sağlayıcıların, AB tarafından ekonomik yaptırım altındaki kuruluşları içeren işlemleri kolaylaştırmamasını veya sağlayıcıların barındırdıkları cüzdanları kullanarak kripto para birimi işlemlerinde varlıkların kaynağını kontrol etmelerini gerektirerek potansiyel olarak terör finansmanına yol açabilecek işlemleri kolaylaştırmamasını sağlayacak

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.325,96 TL 3,02%
ethereumETH/TRY
34.118,14 TL 3,70%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
5.925,89 TL 1,27%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 1,17%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,18%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
793,18 TL 5,04%
polkadotDOT/TRY
168,53 TL 1,24%
Bağlantıyı kopyala