Avrupa Birliği Kripto Çerçevesinin İlk Adımını Attı

Avrupa Birligi Kripto Cercevesinin ilk Adimini Atti

Kripto para sektöründeki düzenleyici baskısı artarken belirsizlik giderek azalıyor. Birçok ülke kripto düzenlemeleri üzerinde aktif olarak çalışırken önemli bir adım daha atıldı. Avrupa Birliği Konseyi, MiCA olarak bilinen Kripto Varlık Yönetmeliğinde Piyasalar mevzuatının tam yasal metnini onayladı.

Avrupa Birligi Kripto Cercevesinin ilk Adimini Atti 1

Avrupa Birliği İlk Kripto Düzenleyici Çerçevesini Resmî Olarak Onayladı

Kripto paralar üzerinde düzenleyici çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu çalışmalar süresince en önemli konulardan biri de şüphesiz varlıkların tanımı. Düzenleyiciler bu tanımları belirlediğinde, çalışmaların gidişatı da ona göre şekilleniyor. Son olarak Avrupa Birliği Konseyi tarafından onaylanan Kripto Varlık Yönetmeliğinde Piyasalar (MiCA) mevzuatı, kripto düzenlemeleri için oldukça önemli bir çerçeve çiziyor.

Öncelikle MiCA, kapsam olarak faaliyet gösterecek kripto cüzdanları ve borsalar için bir lisans düzenlemesi sunuyor. Diğer taraftan yatırımcının korunması açısından Terra benzeri stablecoin‘lerin yarattığı kayıpları önlemek için bir rezerv belirtme zorunluluğu getiriliyor.

Kripto para transferlerine de değinen mevzuatta kara parayı aklamayı önlemek amacıyla aracıların, müşteri kimliklerini kontrol etmeleri şartı konmuş durumda.

Bu mevzuatın yasalaşması için Avrupa Parlamentosu’nda da resmen kabul edilmesi gerektiğini belirtelim. Ancak bu onay, düzenleme çalışmaları açısında büyük önem arz ediyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
317.331,96 TL 0,49%
ethereumETH/TRY
24.011,08 TL 0,93%
tetherUSDT/TRY
18,69 TL 0,21%
bnbBNB/TRY
5.440,60 TL 1,19%
usd-coinUSDC/TRY
18,69 TL 0,30%
binance-usdBUSD/TRY
18,66 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
7,30 TL 0,10%
dogecoinDOGE/TRY
1,87 TL 0,39%
cardanoADA/TRY
5,94 TL 1,28%
matic-networkMATIC/TRY
17,26 TL 0,91%
Bağlantıyı kopyala