ABD’de Artan Enflasyona Rağmen, Bitcoin (BTC) Düşüş Gösteriyor

btc22

ABD’de paylaşılan verilere göre, tüketici fiyat endeksi son 12 yılın en büyük artışını kaydetti. Ancak buna karşın Bitcoin’in (BTC) değerinde de düşüş yaşanıyor.

Tüketici fiyat endeksi, Nisan 2020’den bu yana %4.2 oranında artmış durumda. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre Eylül 2008’den bu yana en büyük artış yaşandı.

Enflasyonun tüm bu artışına rağmen, Bitcoin’in değerinde de düşüş söz konusu. Dev kripto para yalnızca bugün %5 oranında değer kaybederken, geçtiğimiz ay ise %10 oranında düşüş yaşamıştı.

Enflasyon Artarken Bitcoin’in Düşmesi Normal mi?

Bitcoin, kıt bir yapıya sahip olmasından ötürü, enflasyona karşı güvenli bir liman olarak görülüyor. Bitcoin herhangi bir fiat para aksine sınırsız bir biçimde basılamaz. Ancak Federal Rezerv, oldukça yüksek miktarlarda dolar basmaya devam ediyor. Bu da enflasyonun artmasındaki en önemli faktörlerden bir tanesi.

Bununla beraber Bitcoin, hala spekülatif bir yatırımdır ve piyasalar konusunda endişeler olduğunda elden çıkarılabilir.

Küresel finans piyasalarının kötü gitmesi durumunda, Bitcoin de diğer tüm şeyler gibi değer kaybına uğrayabilir. Pandeminin ilk ortaya çıktığı zamanlarda yaşanan çöküşün ardından Bitcoin, geleneksel piyasalara daha yakın bir grafik çizmeye başladı. S&P 500 ile Bitcoin arasındaki korelasyonun her geçen gün arttığına tanık oluyoruz.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 426.144,21 TL 1,26%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.411,09 TL 4,51%
cardano
Cardano (ADA) 22,14 TL 8,32%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.925,20 TL 6,90%
tether
Tether (USDT) 8,32 TL 0,08%
xrp
XRP (XRP) 10,82 TL 6,48%
solana
Solana (SOL) 1.549,96 TL 29,31%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,40 TL 9,15%
polkadot
Polkadot (DOT) 272,24 TL 6,20%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,32 TL 0,01%
Copy link
Powered by Social Snap