bitcoinBTC/TRY
738.998,65 TL 0,04%
ethereumETH/TRY
45.877,62 TL 1,17%
tetherUSDT/TRY
27,46 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.897,32 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
14,19 TL 1,21%
usd-coinUSDC/TRY
27,46 TL 0,00%
staked-etherSTETH/TRY
45.855,93 TL 1,07%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,92%
cardanoADA/TRY
6,87 TL 0,06%
solanaSOL/TRY
556,42 TL 0,43%

Paylaş

ABD Yetkilileri 5 Milyon Dolarlık Bitcoin Aklayan Çeteyi Çökertti

ABD Yetkilileri 5 Milyon Dolarlik Bitcoin Aklayan Ceteyi Cokertti 1

ABD Adalet Bakanlığı, bir siber suç örgütü üyesi Bulgar vatandaşını Bitcoin’de yaklaşık 5 milyon dolar akladığı suçlamasıyla mahkum etti.

Bir Bulgar vatandaşı Bitcoin aracılığıyla para aklamaktan suçlu bulundu. Suçlunun, Amerikalıları online müzayedeler yoluyla dolandıran bir Rumen sendikası için çalıştığı açıklandı. RG Coins borsası aracılığıyla yaklaşık 5 milyon dolarlık fon aklandı.

Bir Bulgar vatandaşı, Amerikalıları online müzayedeler yoluyla dolandıran bir Rumen suç örgütü için paravan görevi gören kripto para borsası aracılığıyla yaklaşık 5 milyon dolar değerinde Bitcoin’i aklamaktan suçlu bulundu .

ABD Adalet Bakanlığı bu hafta, Bulgaristan asıllı Kentucky’li 53 yaşındaki Rossen Iossifov’un komplo ve kara para aklama için başka bir komplo suçundan hüküm giydiğini duyurdu. Dava iki hafta sürdü ve hükümlerin Ocak 2021’de verilmesi planlanıyordu.

Departmana göre, Iossifov ve yardımcıları 900’den fazla Amerikalının mağdur edildiği büyük ölçekli bir açık artırma dolandırıcılık komplosuna katıldı. Grubun Rumen üyeleri eBay ve Craigslist gibi sitelerde var olmayan yüksek değerli öğeler (araçlar gibi) için reklamlar yayınladılar, para topladılar ve  kafası karışmış kurbanları denemek ve yatıştırmak için sahte çağrı merkezleri kurdular.

Grup ayrıca komplonun bir parçası olarak Amerikan vatandaşlarının kimliklerini çaldı ve mağdurları ödeme göndermeye ikna etmeye çalışmak için saygın görünümlü şirketlerden faturalar oluşturdu.

Sonuç olarak Iossifov, Bulgaristan merkezli Bitcoin borsası RG Coins aracılığıyla 4,9 milyon dolar değerinde Bitcoin’i aklamakla suçlandı. Bunu Eylül 2015’ten Aralık 2018’e kadar yaptığı ve yasadışı faaliyetle ilgili olarak bilerek fiat para alışverişinde bulunduğu iddia edildi.

Adalet Bakanlığı, şu anda hüküm giymiş olan 17. üye olan Iossifov ile bu suçlu örgüte yaptırıma karar verdi. Grubun bir düzineden fazla üyesi ise Romanya’ya iade edildi.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala