ABD Hazine Bakanlığı Stablecoin Raporunu Yayımladı

abd hazinesi kripto isletmeleri icin yeni bir rehber yayimladi

ABD Hazine Bakanlığı, Bakan Janet Yellen’ın başkanlığında yürütülen stablecoin’ler hakkındaki raporu yayınladı. Raporun odak noktası, yeni kayıt ve lisans gereklilikleriyle birlikte stablecoin ihraççıları üzerindeki düzenleyici gözetimi genişletecek yasa talebi oldu.

Raporda, stablecoin hakkında “Stablecoin ve stablecoin düzenlemeleri, yatırımcı koruması ve piyasa bütünlüğü perspektifinden önemli endişeler doğuruyor” ifadelere yer aldı.

ABD Hazine Bakanlığı Stablecoin Raporunu Yayımladı

ABD Hazinesiden Beklenen Stablecoin Raporu Geldi 

Bir süredir yayımlanması beklenen ABD Hazinesi‘nin raporu sonunda yayımlandı. Rapor spesifik olarak endişeleri, stabilcoin rezervlerine yönelik tehditleri ve rezerv varlıklarını çevreleyen opaklığı içeriyor. Özellikle en çok dikkat çeken stablecoin olan Tether (USDT), özellikle arzının geçen yıl yüzde 500 artmasıyla kripto çevrelerinde kritik bir tartışma haline geldi.

Başkanın finansal piyasalar çalışma grubu, raporda şu detaylara yer verdi:

“Stablecoin’in kullanıcılarına yönelik riskleri ele almak adına, stablecoin çalışmalarına sonunda çıkarılacak yasa ile stablecoin ihraççılarının belirli denetim ve düzenlemeye tabi tutulması ve arka planda sigortalı saklama kurumları olması gerekiyor.”

Yetkililer, bu yeni risklerin mevzuat gerektirdiğini ekliyor. Ancak kripto ile ilgili mevzuat, tarihsel olarak gerçek yasaya dönüştürmek için oldukça yavaş ilerliyor.

Ek olarak rapor, SEC ve CFTC’nin en azından bazı stabilcoin’ler için piyasaları düzenlemeye başlaması gerektiğini açıkça vurguladı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 654.617,63 TL 0,14%
ethereum
Ethereum (ETH) 49.284,81 TL 0,53%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.247,73 TL 2,31%
tether
Tether (USDT) 11,92 TL 0,61%
solana
Solana (SOL) 2.350,00 TL 0,36%
cardano
Cardano (ADA) 18,74 TL 0,29%
xrp
XRP (XRP) 11,39 TL 0,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 11,91 TL 0,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 423,51 TL 1,61%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,47 TL 1,00%
Bağlantıyı kopyala