bitcoinBTC/TRY
1.279.371,09 TL 5,65%
ethereumETH/TRY
65.918,53 TL 2,58%
tetherUSDT/TRY
28,90 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
6.667,86 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
17,88 TL 0,25%
solanaSOL/TRY
1.749,25 TL 0,72%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,16%
staked-etherSTETH/TRY
65.792,14 TL 2,02%
cardanoADA/TRY
12,20 TL 5,09%
dogecoinDOGE/TRY
2,71 TL 4,84%

Paylaş

Yatırımcılar, tokenize edilmiş ürünlere odaklandı

token

Olumlu makro koşullar ve trader’ların gerçek dünya varlıklarına (Real World Assets veya RWA) odaklanma isteğinin artmasıyla tokenize kredi piyasası alev aldı.

2021 yılındaki boğa rallisi, nasıl meme coin’ler ve NFT’ler ile anılıyorsa, kripto benimsenmesinin bir sonraki adımı RWA’ların tokenizasyonu ile anılabilir.

Jeff Wilser’ göre tokenize edilmiş RWA’ların, yaklaşık olarak 16 trilyon dolarlık bir pazar değeri bulunuyor.

Tokenize edilmiş ürünler, yatırımcılar için önemli kazançlar sağladı. Özellikle tokenize edilmiş ABD hazine tahvilleri, yatırımcılar arasında oldukça popüler bir ürün olarak öne çıktı.

Tokenize ürünlere ilgi arttı

21.co’ya göre, tokenize edilmiş hazinelerin piyasa değeri, geçtiğimiz yılın başından bu yana altı kat artarak 104 milyon dolardan 675 milyon dolara yükseldi.

21.co’da bir analist olan Carlos Gonzalez Campo, konunun kripto ile ilgisi olmadığını söyledi:

“Olağanüstü büyüme, ABD hazine getirilerindeki artıştan kaynaklandı.
Belirsiz makro ve jeopolitik ortamda, güvenli olarak görülen ABD Hazine tahvillerine bir kaçış yaşandı.”

BlackRock CEO’su Larry Fink, tokenizasyonun piyasalar için yeni bir şey olduğunu belirtti.

Hazine tahvilleri, şu anda tokenize edilmiş RWA’ların büyük bir kısmını oluştursa da yatırımcıların daha farklı seçenekleri de bulunuyor.

Tokenize RWA’ların en büyük avantajı, hem kriptoya hem de geleneksel finans ürünlerine yatırım yapmak isteyen büyük yatırımcıların ihtiyaçlarını giderecek nitelikte olmasıdır. Makroekonomik belirsizliklerin ve jeopolitik sıkıntıların baş gösterdiği günümüzde tokenize RWA’lar yatırımcılar için hem alternatif hem de güvenilir bir seçenek haline gelmesiyle öne çıkıyor.

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala