bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 71,234.09 6.08%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,647.76 16.71%
bnb
BNB (BNB) $ 598.54 3.28%
solana
Solana (SOL) $ 182.24 2.38%
xrp
XRP (XRP) $ 0.536398 4.05%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.499139 5.07%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.163019 7.09%

JPMorgan, Bitcoin ETF’lerine yatırım yapıyor: Hangi fonlar var?

JPMorgan bitcoin halving

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase’in Grayscale, ProShares, Bitwise, BlackRock ve Fidelity’nin BTC borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) yatırım yaptığı ortaya çıktı. Bankanın SEC’e sunduğu raporlamalarda söz konusu fonlarda toplamda 760 bin dolarlık hissesinin olduğu yer aldı.

Yaklaşık 2,6 trilyon doları yöneten JPMorgan Chase, ABD’nin en büyük bankası olarak biliniyor. Bankanın bu yatırımları, kripto para piyasasına olan kurumsal derecede ilgi ve potansiyelin artmaya devam ettiğini gösteriyor.

JPMorgan Chase’in yatırımları, ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust (IBIT), Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC), Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ve Bitwise ETF’lerini kapsıyor. Banka ayrıca, bir kripto ATM sağlayıcısı olan Bitcoin Depot’ta da yatırım yaptı.

Bu durum, Wells Fargo’nun da Grayscale ve ProShares BTC ETF’lerine ve Bitcoin Depot’a yatırım yaptığını açıklamasının ardından ortaya çıktı. Susquehanna International Group da 2024’ün ilk çeyreğinde spot kripto ETF’lerinden 1 milyar dolardan fazla hisse satın aldığını duyurmuştu.

SEC, Ocak ayında spot BTC ETF’lerinin ABD borsalarında listelenmesini ve işlem görmesini onaylamıştı. Birçok uzman, komisyonun spot Ether ETF’leri hakkında da benzer bir karar vermesini bekliyor. Varlık yöneticisi VanEck’in başvurusuna kurumun vereceği son cevabın tarihi ise 23 Mayıs.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala