bitcoinBTC/TRY
764.633,71 TL 3,23%
ethereumETH/TRY
47.268,42 TL 2,93%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.979,35 TL 1,46%
xrpXRP/TRY
14,35 TL 1,46%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
47.315,02 TL 2,98%
solanaSOL/TRY
656,00 TL 12,23%
cardanoADA/TRY
7,26 TL 3,67%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 1,97%

Paylaş

Yatırım Almak İçin Nasıl Bir Girişimci Olmak Gerekir | Startup Kurmak | Girişimcilik

Yatırım almak için nasıl bir girişimci olmak gerekir? sorusunun masaya yatırıldığı Kapital’de bu hafta FUTURINN Kurucusu Melih Gürel konuk oldu. Gürel ile birlikte oyun sektörü, metaverse’ün geleceği, nasıl yatırım alınır, girişimcilik ve startup kurma konuları ele alındı. Ayrıca girişimcilere tavsiyeler niteliğinde girişimcilik adımları ve süreçleri masaya yatırıldı.

Nelerden Bahsedildi?

Melih Gürel, kurucusu olduğu FUTURINN’in ne gibi çalışmalarda bulunduğunu anlattı. Kurumlar ile yazılımcılar, start up’çılar, sanatçılar ve hatta müzisyenlerin bir araya getirildiğini belirten Gürel, girişimcilik programlarının oluşturulduğunu söyledi.

Türkiye’deki girişimcilik atmosferini yorumlayan Gürel, “Teknoloji girişimcileri için start up dersek, oyun girişimcileri için de stüdyo diyebiliriz.” dedi.

“Globaldeki partnerlerimizden fikirler aldık ve oyun stüdyoları kurmaya çalıştık. Şu an hali hazırda kurumlar için 3 oyun stüdyosu ilerletiyoruz.” diyen Gürel, “oyun girişim ekosistemine farklı alanlardan insan kaynağı yetiştirdiğimiz programlar var.” ifadelerini kullandı.

Yatırım Almak ve Yeni Teknolojiler

Gürel, web3 ve blockchain teknolojisinin oyun sektörüne etkisine de değindi. Web3 kavramının uygulanabilirlik aşamasında biraz zamana ihtiyacı olduğunu söyleyen Gürel, şunları kaydetti:

“Blockchain başlı başına bir teknoloji ve bence en az dokunmatik ekranın bulunması kadar devrim niteliğinde bir teknoloji. Onun yaratacağı faydalar çok fazla ama blockchain kadar güçlü olan bir yapı da oyun sektörü. Oyun oynama kültürü neredeyse ilk insandan beri var ve hiçbir zaman çıkmayacak.”

NFT’lerin ayrı bir teknoloji gibi görünmesine karşılık temelde blockchain teknolojine bağlı olduğunu bildiren Gürel, “NFT’nin en büyük kazancı, kişilerin oyun oynarken kendi oyun fikirlerini kişisel hale getirebilmeleri.” dedi.

Yeni bir alanda yatırım almak ve girişimcilik sürdürmenin zorluğuna değinen Gürel, oyun sektörünün bu anlamda Türkiye’de tercih edilmesinin sebeplerine de değindi.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala