bitcoinBTC/TRY
1.073.418,33 TL 0,02%
ethereumETH/TRY
58.485,45 TL 0,11%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.590,17 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
17,51 TL 0,29%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,05%
solanaSOL/TRY
1.613,13 TL 1,30%
staked-etherSTETH/TRY
58.327,58 TL 0,22%
cardanoADA/TRY
10,85 TL 1,59%
dogecoinDOGE/TRY
2,24 TL 1,49%

Paylaş

“Spot ETF yolunda aşama kaydediliyor”

BlackRock’un spot Bitcoin ETF’inin DTCC’de listelenmesi haberi, ETF’lerin onay sürecinin hızlandığı şeklinde yorumlandı ve kripto piyasalarında ciddi bir dalgalanmayı sağladı. Biz de başta bu konu olmak üzere pek çok gelişmeyi Paribu Araştırma İçerikleri Yöneticisi Nergis Nurcan Karababa ile BTCHaber TV’nin bugünkü canlı yayınında konuştuk.

Kripto kullanımı yaygınlaşıyor

İlk olarak BlackRock haberini değerlendiren Karababa, henüz onay aşamasına gelinmediğini ama onaylanacakmış gibi hazırlık yapıldığını vurgulayarak, spot ETF’in ticker’ının bile hazır olduğunun altını çizdi.

Öte yandan Chain Analysis’in raporuna göre dünyadaki kripto kullanımında Amerika ve Kanada’yı içeren Kuzey Amerika kıtasının %25 ile lider konumda olduğunu aktaran Nergis Hanım, yine rapora göre kripto paraların Amerika dışına çıkarıldığını, buna sebebp olarak da SEC’nin ETF sürecini uzatmasının insanlarda kafa karışıklığı yaratmasının gösterildiğini belirtti.

Çin’in dijital para birimi e-CNY’nin uluslararası bir ham petrol anlaşmasında kullanılması, Brezilya Merkez Bankası’nın, CBDC ve dijital ödemelerde yeni adımlar atması gibi gelişmelerin de stablecoin cephesinde yeni gelişmeler olduğunu söyleyen Nergis Nurcan Karababa, kriptoların kullanım alanlarının giderek yaygınlaştığını vurguladı.

Son olarak teknoloji dünyasının ileri gelenlerinin yapay zeka firmalarının sebep oldukları zararlardan sorumlu tutulması gerektiğini söylemesi üzerine detayları aktaran Karababa, bir süredir çeşitli kanaat önderleri ve sektör ileri gelenlerinin yapay zeka konusunda hız yarışına girilmesindense etik çerçeve içinde doğru ve güvenli adımlar atılması konusunda uyarılarda bulunduğunu hatırlarttı.

Emirhan Erdoğan

Emirhan Erdoğan

Emirhan Erdoğan, Ocak 1991’de Iğdır’da doğdu. İlkokuldan üniversiteye kadar eğitim hayatını Ankara’da geçirdi. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini alırken, Radyo Bilkent’te haber spikerliği yaparak kendisine paralel bir meslek ortamı yarattı. 2014’te mezun olduğunda önündeki iki yoldan yayıncılığı seçti ve 2016’da çalışma hayatı için İstanbul’a taşındı. Çeşitli televizyon kanallarında, dergilerde ve web sitelerinde spikerlik, sunuculuk, muhabirlik ve editörlük yaptı. Kripto kelimesini ilk olarak 2000’li yılların başında Dan Brown’ın Dijital Kale kitabında gören Emirhan Erdoğan, kripto dünyası ile 2021’in sonlarına doğru tanıştı. Yaklaşık 2 yıldır BTCHaber TV’de ekran yüzü olan Erdoğan, kripto gündemi ile ilgili günlük canlı yayınlar yapıyor ve yine Türk kripto ekosisteminin etkinliklerinde sunuculuk görevi üstleniyor. Evli ve 2 kedi babası olan Emirhan’ın hobileri arasında yeni yerler keşfetmek, kitap okumak, yemek yapmak, bisiklete binmek ve tiyatroya gitmek yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala