Uprise, LUNA Düşüşünde Müşteri Fonlarının Yüzde 99’unu Kaybetti

uprise luna dususunde musteri fo

Terra olayı, birçok yatırımcının yüklü miktarda kayıplar yaşamasına neden oldu. Tabii LUNA ve UST’deki çöküşten etkilenenler sadece yatırımcılar değildi. Kakao destekli kripto girişimi Uprise, bu çöküşte en son etkilenen şirket oldu. Uprise, LUNA düşüşünde müşteri fonlarının yüzde 99’unu kaybettiğini açıkladı.

Uprise, LUNA’daki Düşüşte Müşteri Fonlarından Oldu

Seoul Economic Daily‘nin haberine göre, Güney Koreli kripto girişimi Uprise, mayıs ayındaki Terra-LUNA çöküşünde müşteri fonlarının yüzde 99’unun tasfiye edildiğini açıkladı. Bu da yaklaşık 20 milyon ABD doları demek.

uprise luna dususunde musteri fonlarinin yuzde 99unu kaybettisd

Uprise açıklamasında, LUNA’daki fiyat düşüşü sırasında açığa satış işlemleri ve alım işlemleri yapıldığını ve bu sırada fonların yüzde 99’unun tasfiye edildiğini söyledi. Şirket, işlem yapmak için yapay zeka destekli bir bot kullandığını da açıkladı.

Kaybın 3 milyon dolarlık kısmı şirketin kendi fonunu kapsıyor. Uprise yerel basına verdiği demeçte, firmanın bir tazminat planı üzerinde çalıştığını söyledi.

Konuyla ilgili şirket sözcüsü de şu açıklamayı yaptı:

“Piyasadaki beklenmedik büyük oynaklık nedeniyle müşteri varlıklarına zarar verildiği doğrudur. Sanal varlık işiyle ilgili raporu yakında tamamlamayı planlıyoruz”

Terra’nın yerel yoken’ı LUNA’daki düşüş, birçok kripto para şirketini derinden etkiledi. Bu şirketlerden biri de hala düşüşün etkileriyle mücadele etmeye çalışan Three Arrows Capital (3AC) diyebiliriz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
388.901,11 TL 7,79%
ethereumETH/TRY
31.140,09 TL 6,26%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
17,97 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
5.076,52 TL 8,31%
binance-usdBUSD/TRY
17,94 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
6,15 TL 9,31%
cardanoADA/TRY
8,43 TL 13,25%
solanaSOL/TRY
650,11 TL 11,92%
dogecoinDOGE/TRY
1,25 TL 14,08%
Bağlantıyı kopyala