Türkiye’de Dijital Para Birimine Geçiş Vurgusu Tekrarlandı

turkiyede dijital para birimine gecis icin yeni detay

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de dijital paraların popülerliği günden güne artıyor. Daha önce Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk pilot çalışmalar için eylül ayının ikinci haftasından sonrasını işaret etmişti. Şimdi ise Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan dijital para vurgusu, Türkiye’de dijital para birimine geçiş süreci ile ilgili dikkatleri üzerine çekti.

OVP, dün gece resmi gazetede yayınlandı. Buradaki detayda Türk parasının dijitalleşmesine ilişkin çalışmaların devam edeceği vurgusu öne çıktı. Ek olarak, dünyadaki dijital ve yeşil dönüşüm gibi eğilimlerin de göz önünde bulundurulacağı bilgisi eklendi.

Türkiye’de Dijital Para Birimi için Geri Sayım Sürüyor

Türkiye’de, dijital para birimine geçiş ile ilgili çalışmalar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürütülüyor. Sözcü’de yer alan habere göre, OVP’de çalışmaların geleceğine dair çeşitli ipuçları yer alıyor.

Finans dünyasında dijitalleşme yönünde adımlar hızlandırılacak. Bununla ilgili mevzuat düzenlemeleri de yapılacak. Ülke sınırları içinde, finansal alanda kullanılan teknoloji ekosistemi geliştirilecek.

Pilot projelerin devam edeceği de vurgulanan diğer bir detay arasında.

Metinde şu sözler de dikkat çekti:

“Dijital paranın teknolojik, ekonomik ve hukuki yapıları çalışmalarının sonuçları da değerlendirilerek Dijital Lira Araştırma Araştırma ve Geliştirme Projesi birinci faz pilot bulguları doğrultusunda, daha yaygın ve geniş katılımlı ileri aşama pilot testlere devam edilecektir.”

turkiyede dijital para birimine gecis icin yeni detay 2

Resmi Gazete’nin ilgili metnini buradan okuyabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun önceki açıklamaları için haberimize tıklayabilirsiniz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 379.860,94 TL 1,44%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.809,91 TL 1,72%
cardano
Cardano (ADA) 20,75 TL 4,48%
tether
Tether (USDT) 8,47 TL 0,17%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.391,55 TL 1,94%
xrp
XRP (XRP) 9,06 TL 1,13%
solana
Solana (SOL) 1.364,73 TL 9,26%
polkadot
Polkadot (DOT) 301,95 TL 12,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,04 TL 1,30%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,47 TL 0,02%
Copy link
Powered by Social Snap