Suudi Arabistan Merkez Bankası’ndan CBDC Hamlesi

suudi arabistan merkez bankasindan cbdc hamlesi

Dünya genelinde Blockchain tabanlı merkez bankası dijital para birimi benimsemeleri artmaya devam ediyor. Son olarak Suudi Arabistan Merkez Bankası, ülkede CBDC’lerin araştırılması için bir test programı başlattı.

Suudi Arabistan’dan CBDC Hamlesi

Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA), Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) üzerinde devam eden bir test programını başlattığını açıkladı. Bu proje sayesinde Suudi Arabistan Merkez Bankası, CBDC tabanlı bir ödeme sisteminin sunabileceği ekonomik yansımalar, piyasaların uygunluğu ve güvenilir uygulamalara odaklanan bir araştırma programını incelemeye başladı.

suudi arabistan merkez bankasindan cbdc hamlesi 2

Suudi Arabistan Merkez Bankası, Suudi Arabistan’ın 2030 yılındaki hedeflerinin karşılanması için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yolculuğuna çıkmadan önce ülkenin ve dünyanın bu yeni ödeme sistemine olan uyumluluğunun araştırılmasını hedefliyor. Konu hakkında açıklama yapan Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanı Fahad Almubarak şu ifadeleri kullandı:

Bu projenin başarısı, Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin (CBDC) işlevselliğini doğru bir şekilde kavrayabilmek ve çeşitli tasarım seçeneklerinin keşfedilmesi için fintech’ler, sektör oyuncuları ve diğer sektör oyuncularına bağlıdır.

Son olarak Suudi Arabistan Merkez Banası, CBDC’yi ülkede tanıtıp uygulamaya henüz tam karar vermemiş olsa da CBDC’lerin potansiyelini de keşfetmek istiyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
434.109,96 TL 1,19%
ethereumETH/TRY
30.850,38 TL 1,81%
tetherUSDT/TRY
18,82 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.199,93 TL 0,19%
usd-coinUSDC/TRY
18,82 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
7,58 TL 2,10%
binance-usdBUSD/TRY
18,82 TL 0,06%
cardanoADA/TRY
7,51 TL 0,17%
dogecoinDOGE/TRY
1,75 TL 2,52%
okbOKB/TRY
852,90 TL 10,57%
Bağlantıyı kopyala