Solana Hack Saldırısı SOL Coin’i Nasıl Etkiledi? 

Çiğdem Ceylan‘ın sunumuyla Kripto Bülten’in yeni bölümü yayında. Bu hafta Kripto Bülten’de, Solana’daki hack olayında neler yaşandı, Solana’da yaşanan hack olayı Sol coini nasıl etkiledi? sorularının cevapları açıklandı.

Solana’nın Başı Dertte!

Solana ağı, kendi içerisinde Proof of Stake kullanırken, bunu çok daha hızlı işlemler yapabilmek adına Proof of History ile destekliyor. Ancak bu durum ağa birçok avantaj sağlarken, beraberinde önemli bir sorunu da doğuruyor. İki farklı konsensüs yapısının birbirlerini destekleyici bir şekilde ilerlemesi, Solana ağının oldukça hızlı işlemler yapmasına olanak sağlasa da burada spam saldırıları ve ağa yük binmesi gibi sorunlar baş göstermeye başlıyor. Bu sorunların sonucunda ise ağda çöküşler yaşanıyor. 

Yaşanan hack saldırısıyla kullanıcılar, Phantom, Slope ve TrustWallet dahil olmak üzere sıcak cüzdanlarından bilgileri olmadan fonlarının çekildiğini belirtti.

Twitter, Solana kullanıcılarının tokenlerini aniden hesaplarından çekildiğini fark eden raporlarla dolup taştı. 

8 binden fazla cüzdana çoklu hack saldırısı yapıldı. Milyonlarca dolarlık SOL, SPL ve diğer tokenlar cüzdanlardan çalındı. Çalınan miktarın da 7 milyon dolardan fazla olduğu açıklandı.

Hedeflenen cüzdanların en az 6 aylık bir zaman dilimi boyunca hareket etmeyen cüzdanlardan oluştuğu da dikkat çekici bir detay olarak karşımıza çıkıyor. 

Yaşanan gelişmeler sonrasında Solana ekibi bu saldırıların tekrarlanmaması için çalıştığını ve her an tetikte olduğunu aktardı. 

Esra Bayram

Esra Bayram

Esra Bayram, 26 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Zonguldaklı olan Esra Bayram, İlkokul ve Ortaokul’u İstanbul’da 75. Yıl Okulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar verdi. Liseyi Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Bu dönemde şiir yazan Esra Bayram bu konuda çeşitli şiir yarışmalarında derece elde etti. Lise yıllarında araştırmacı ve sorgulayıcı yanını keşfederek gazeteci olmaya karar verdi. 2021 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden mezun olan Esra Bayram aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde okuyor. Üniversite hayatında geçimini sağlamak için çeşitli meslek kollarında yarı zamanlı olarak çalışan Esra, bu dönemde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Üniversite eğitimine devam ederken müziğe olan ilgisi ona bu alanda web sitesi oluşturmaya yönlendirdi. Kendi hazırladığı müzikle ilgili içerikleri bu sitede yayınladı. Aynı zamanda ukulele ve gitar çalmayı öğrenen Esra, boş vakitlerinde müzik aleti çalmayı öğreniyor. Esra Bayram, ulusal ve yerel birçok medya kuruluşunda stajını tamamladıktan sonra Bitcoin ve kripto varlık (dijital para birimleri) odaklı en son haberleri, en yararlı analizleri ve gelişmeleri takip ettiğiniz kapsamlı bir platform olan BTCHaber'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital paraların öneminin giderek artması sonucunda kripto varlık sektörünün geleceğinin farkında olan Esra, kripto varlık ekosistemini yakından takip ediyor ve bu konuda uzmanlaşmak adına araştırmalar yapıyor. Müzik dinlemeyi, dergi ve kitap okumayı, yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi, yabancı dizi ve film izlemeyi seven Esra şu sıralar daha çok kripto varlık ekosistemine yönelik kitaplar okuyor. Esra, iyi gözlem ve analiz kabiliyetine sahip biri olarak severek yöneldiği iletişim, medya alanında kendini olabildiğince geliştirmek istiyor. İş disiplini yüksek ve her daim öğrenmeye açık bir kişiliğe sahip olan Esra, meslek ilkelerine ve ahlakına uygun habercilik yapmaya özen gösteriyor. İletişim ve medya alanındaki deneyimlerini dergilik sektörüne taşıyarak, ilerde kendi dergisini çıkartmayı hedefliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
372.441,31 TL 0,11%
ethereumETH/TRY
24.818,77 TL 1,33%
tetherUSDT/TRY
18,51 TL 0,57%
bnbBNB/TRY
5.442,57 TL 0,77%
usd-coinUSDC/TRY
18,46 TL 0,87%
xrpXRP/TRY
9,11 TL 2,48%
binance-usdBUSD/TRY
18,55 TL 0,24%
cardanoADA/TRY
7,95 TL 1,21%
solanaSOL/TRY
626,52 TL 1,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,20 TL 0,28%
Bağlantıyı kopyala