Kripto Para Yasasının Detayları Neler?

Melis Hazal Karagöz’ün sunumuyla Kripto Bülten‘in yeni bölümü yayınlandı. Bu hafta Kripto Bülten’de Türkiye’de kripto para yasası çalışmalarına değinildi.

Türkiye’de Kripto Para Yasası Çalışmaları

Bildiğiniz gibi Türkiye’de kripto para yasası çalışmaları son zamanlarda ivme kazandı. Peki neler olmuştu? Gelin bugüne değin yaşanan süreçlere birlikte bakalım. Bu gelişmeler yaşanmadan önce AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, çevrimiçi olduğu esnada tesadüfi olarak kripto paralar hakkında bir Twitter Spaces konuşmasına denk gelmiş,, bu süreçlerin de hızlanmasını sağlayacak olan konuşma ilgisini çekmiş ve sonrasında kripto varlıklar alanında uzman isimler Meclis’e davet edildiler. 

kripto para piyasalarindaki durum ne

Daha sonra ise Mustafa Elitaş, kripto para yasa tasarısı için uzmanların görüşünü almak adına bir platform oluşturmuştu. Gerçekleşen görüşme sonrası detaylara bir göz atalım. Yapılan toplantıda kripto para kapsamında farklı görüşlerin olmasına karşın katılımcılar, belirli başlıkların arasında ortak bir kanaate vardı. Söz konusu bu başlıklar şöyle;

İlk maddede esasen Blokzincir teknolojisi yer alıyor.. Blokzincir teknolojisinin yarattığı fırsatlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinin altı çizildi. Kripto varlıklar alanında oluşturulacak hukuki düzenlemelerin ise geleceğe dönük olması ve yenilikler ile teknolojik gelişmelere ayak uydurabilecek esneklikte olması gerektiği de yer aldı.

Bunun yanında finansal okuryazarlığın artırılması ve bu kapsamda yatırımcıların bilinçlendirilmesi, bu hususlar üzerine yoğunlaşarak kullanıcının korunması noktasında adımlar atılmasının önemli olduğu da belirtildi.  

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
468.932,11 TL 0,77%
ethereumETH/TRY
31.140,89 TL 1,24%
tetherUSDT/TRY
15,81 TL 0,27%
usd-coinUSDC/TRY
15,83 TL 0,29%
bnbBNB/TRY
4.783,74 TL 2,02%
xrpXRP/TRY
6,54 TL 0,89%
binance-usdBUSD/TRY
15,84 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
8,32 TL 2,18%
solanaSOL/TRY
811,76 TL 1,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,36 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala